Premiéři Slovenska a Maďarska se sešli na mimořádné schůzce

Slovenský premiér Robert Fico a jeho maďarský protějšek Ferenc Gyurcsány společně odsoudili extremismus na mimořádné schůzce v Komárně. Reagovali tak na stále vyhrocenější vzájemné vztahy, které ovlivňují nacionalisté na obou stranách. Na příčiny napětí mají ale premiéři rozdílné názory. Zatímco Fico kritizoval akce fašistické Maďarské gardy na Slovensku a napojení na maďarské politické strany, jeho maďarský protějšek mu vyčetl přítomnost nacionalistické Slovenské národní strany ve vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéři Maďarska a Slovenska Ferenc Gyurcsány a Robert Fico na TK po schůzce v Komárně | Zdroj: ČTK

Premiéři obou zemí mají na příčiny krize ve vzájemných vztazích zcela rozdílné názory a bylo to cítit i z každého slova, které pronesli na hodinové tiskové konferenci. Za největší zlo považuje maďarský premiér Ference Gyurcsány účast nacionalisty Jána Sloty ve slovenské vládě.

Slovenský premiér Robert Fico to vidí jinak - podle něj jsou nejhorší maďarští fašisté v ulicích. Proto žádá Maďarsko, aby všechna radikální sdružení postavilo mimo zákon. Za sebe Robert Fico slíbil, že jakýkoliv neonacista na Slovensku skončí ve vězení.

Premiéři nenašli společnou řeč ani při řešení příčin policejního zásahu proti fotbalovým fanouškům na stadionu v Dunajské Stredě. Větší část hodinové tiskové konference pak strávili tím, že si navzájem sice velmi slušně, ale také velmi ostře vymezovali svoje pozice.

Podle komentátorů schůzka obou premiérů zásadní uklidnění situace nepřinese. Za největší úspěch považují jedině to, že se premiéři vůbec sešli.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme