Premiéři v Ostřihomi o Benešových dekretech nejednali

V maďarském městě Ostřihomi se dnes setkali premiéři Visegrádské skupiny. Začíná nová etapa visegrádské spolupráce, jejíž podstata tkví v tom, že pozitivní procesy budou pokračovat, ale skupina se nehodlá vracet do minulosti, ke starým křivdám. Na tom se jednohlasně shodli premiéři Zeman, Miller, Medgyessy a Dzurinda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Foto: Úřad vlády ČR

Podle tohoto trendu se vůbec nevěnovali Benešovým dekretům. Slovensko-maďarské spory kvůli krajanskému zákonu řešili předsedové vlád těchto zemí na osobním dvojstranném jednání, a tak čtveřici zůstaly hlavně otázky související s blížícím se vstupem do Evropské unie.

V nastávající - závěrečné - etapě tohoto procesu budou svá stanoviska koordinovat a vyjednávací taktiku zesouladňovat. Česko-polsko-maďarská trojka považovala za důležité zdůraznit, že podporuje vstup takového Slovenska do NATO, které je zralé na integraci a funguje demokraticky.

Rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová vyzvala Prahu, aby zvážila další platnost Benešových dekretů. "Chceme, aby tyto právní akty, které jsou založeny na kolektivní vině a které nejsou slučitelné s nynějším evropským pojetím práva, nebyly při vstupu Česka do Evropské unie v platnosti," prohlásila ministryně na Evropském fóru. Ferrerová-Waldnerová také vyzvala českou vládu k symbolickému materiálnímu gestu vůči vyhnaným.

Markéta Kaclová, Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme