Premiéři Visegrádské čtyřky pro společný postup vůči EU

Premiéři Visegradské čtyřky se v Budapešti dohodli na společnému postupu ve vztahu k Evropské unii. Předsedové vlád Česka, Slovenska, Polska a Maďarska na schůzce slaďovali taktiku před závěrečnou fází vyjednávání s Unií. Všechny čtyři země chtějí při vstupu do evropské patnáctky dosáhnout vylepšení podmínek v oblasti zemědělství, přechodných období a finančních a rozpočtových otázek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premiéři zemí Visegrádské čtyřky | Foto: ČTK/EPA

Vladimír Špidla, Mikuláš Dzurinda, Leszek Miller a Péter Medgyessy vyjádřili zájem v maximální míře spolupracovat a konzultovat své postoje v nadcházející závěrečné etapě přístupových jednání s Evropskou unií. Hovořili o tom, že "v cílové rovince" před prosincovým kodaňským summitem Unie budou prezentovat pružnost, zároveň však v co možná nejvyšší míře budou obhajovat své národní zájmy. V otázce počátečních zemědělských podpor a přechodného období na poskytnutí plných plateb, respektive národních kompenzací, vidí ještě šanci na vylepšení pozic kandidátských zemí.

"Chtěl bych zdůraznit, že se vytvořily i určité komunikační a koordinační kanály, které umožní v průběhu jednání se informovat o vzájemných pozicích, o záměrech tak, aby se jednotlivé země posilovaly v tom jednání, a nikoli oslabovaly," poznamenal k závěrům schůzky premiér Vladimír Špidla.

Gregor Martin Papucsek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme