Premiéři Visegrádu se budou radit o euroústavě

O dalším osudu euroústavy a rozšiřování Evropské unie budou jednat premiéři Polska, Česka, Maďarska a Slovenska v polském městě Kazimierz Dolny. Visegrádská čtyřka pozvala také ukrajinskou premiérku Julii Tymošenkovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

evropská ústava | Foto: Triera

Premiéři Polska Marek Belka, České republiky Jiří Paroubek, Slovenska Mikuláš Dzurinda a Maďarska Ferenc Gyurcsány se sejdou jen týden před summitem Evropské unie v Bruselu.

Hlavním tématem jednání bude další osud evropské ústavy poté, co ji v referendech odmítli Francouzi a Nizozemci. K platnosti euroústavy je přitom potřeba souhlas všech 25 členských zemí EU. Slovensko a Maďarsko už ústavu schválily, Českou republiku a Polsko její ratifikace teprve čeká.

První dámu ukrajinské politiky přivítají premiéři Visegrádu u kašny na náměstí ve starobylém Kazimierzi. Další jednání už ale tak idylická nebudou. Po francouzském a nizozemském "ne" evropské ústavě většina politiků soudí, že další rozšiřování unie není teď tím nejpalčivějším problémem.

Přijetí nových členů tak trochu stojí na vodě. Ostatně, premiéři Visegrádské čtyřky o tom budou s ukrajinskou premiérkou hovořit během plavby po Visle na palubě lodi Kazimierz Velky. V programu se našlo místo také na návštěvu vojenské akademie, ve které se budou školit polští letci.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme