Přepadení lékaře v Riu opět rozpoutalo diskusi o bezpečí v olympijském městě

Obyvatele Rio de Janeira pobouřilo smrtelné loupežné přepadení. Nejspíš dva mladiství útočníci přepadli muže, pobodali ho, vzali mu peněženku, mobil i kolo, na kterém se projížděl. V nemocnici pak muž zemřel. Stalo se to na oblíbeném místě pro vycházky a sportování v lepší čtvrti, přímo u jednoho z budoucích olympijských sportovišť.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Improvizovaná pieta v Riu de Janeiro. Na tomto místě byl přepadený 57letý lékař, který pak zraněním podlehl. Útok se odehrál na místě hojně navštěvovaném běžci, cyklisty i celými rodinami

Improvizovaná pieta v Riu de Janeiro. Na tomto místě byl přepadený 57letý lékař, který pak zraněním podlehl. Útok se odehrál na místě hojně navštěvovaném běžci, cyklisty i celými rodinami | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Z místa útoku se mezi stromy otevírá průhled na jezero Lagoa, kde se už v srpnu příštího roku pojedou závody ve veslování a rychlostní kanoistice. Na zemi je vidět zaschlá krev po útoku.

Setmělo se, podobně jako v době, kdy tu byl 57letý lékař napaden. Lidé probíhají kolem, někteří se zastavují, někteří se křižují. A je tu také skupina lidí, kteří diskutují o tom, co se tady stalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O násilných útocích v Riu de Janeiro natáčel jihoamerický zpravodaj ČRo David Koubek

Cláudia de Castro Barbosa bydlí v téhle čtvrti 18 let. „Vždycky jsem běhala a jezdila na kole kolem jezera, teď jsem ale přestala,“ říká. Není to jen kvůli zmiňovanému útoku, ale i proto, že to není první podobná událost. I Cláudii prý už před časem napadli a vyhrožovali jí.

U místa, kde je na zábradlí připevněné černé kolo a kde jsou květiny, se se svým kolem zastavil i mladík Victor Nielsen, který tudy běžně jezdí.

„Věděl jsem, že se tady kolem jezera přepadává. A vím, že se to může stát i mně. Ale myslel jsem si, že když dám všechno, co mám, a nebudu se bránit, tak vyváznu živý. Ale teď začínám mít strach,“ říká.

Nejen pro olympiádu

Starosta Rio de Janeira Eduardo Paes mluvil 440 dní před olympijskými hrami, které se ve městě odehrají, o přípravách. Tvrdí, že návštěvníci se o bezpečnost bát nemusejí.

„Ani Mezinárodní olympijský výbor se nebojí násilí. Vědí, že všude na světě se vždy bezpečnost posílila,“ říká Eduardo Paes.

Sám však přiznává, že nestačí zabezpečit olympijské hry a připomíná, že se nestal jen smrtelný incident v bohaté čtvrti u budoucího olympijského areálu.

Starosta Ria de Janeira Eduardo Paes (na snímku) problémy s bezpečností ve městě nezastírá. Tvrdí však, že situace se v mnohém zlepšila | Foto: David Koubek

Tvrdí však také, že se situace zlepšuje. „Když se podíváte na všechny statistiky od roku 2007 až dodnes, všechny se zlepšily. Pacifikační policejní jednotky (speciální jednotky instalované od roku 2008 v problematických chudinských čtvrtích – pozn. red.) jsou fantastická zkušenost. Samozřejmě je potřeba změn a vylepšení – ale tak tomu je vždy. Ovšem jen ten, kdo nezná pořádně celé Rio, může říct, že jsme neudělali pokrok,“ dodává Paes.

Statistiky – které také vylepilo jedno občanské sdružení na místě útoku – jsou však i tak děsivé. Od roku 2007 do letošního března zemřelo násilnou smrtí ve státě Rio de Janeiro přes 50 tisíc lidí.

Guvernér spolkového státu Rio Luiz Fernando Pezão, který je ze stejné strany jako starosta (PMDB), také tvrdí, že jeho lidé pracují.

„Policie dělá to, co má. V dubnu jsme měli další rekordní počet zadržených. Každý měsíc letos. Ale nestačí to. Tohle dávám k debatě. Ale ta náleží kongresu – místu, kde se tvoří zákony,“ řekl Pezão.

Odpovědnost mladistvých

Naráží na to, že často útočí mladiství. Šestnáct je ostatně i podezřelému z útoku u jezera Lagoa, kterého zadržela policie. Většinou však takoví delikventi končí brzy na svobodě.

V kongresu už se projednává zákon na snížení trestní odpovědnosti z 18 let na 16. Podle nejnovějšího průzkumu je drtivá většina (87 procent) Brazilců pro.

„Podívejte, co se děje se mnou poslední dobou. Jdu kolem jezera, a vidím, jak jde kluk, takový ten typický v žabkách, radši se mu klidím z cesty. Je to hrozné. Ale i já mám strach,“ říká Cláudia.

Bezmoc a vztek lidí a touhu po tom, aby – byť mladiství – šli natvrdo do vězení, prý chápe. Ale je kupodivu proti tomuto na první pohled efektnímu řešení.

Před snižováním věku pro trestní odpovědnost varuje i mnoho odborníků. A stejného názoru je i místní obyvatel Carlos Fioravanti.

„Všechno by se jen zhoršilo – protože když dáte sedmnáctiletého kluka do klasického brazilského vězení pro bandity, kteří jsou daleko brutálnější a mají zkušenost s drogovými gangy, budete mít zločinců ještě víc. Dlouhodobým řešením je vzdělání a krátkodobým posílení policie a změna v trestním řízení,“ uvažuje Carlos Fioravanti.

Je pravda, že se počet vražd a zabití za poslední roky v Rio de Janeiru klesl. Je však pravda i to, že na podobné případy jako ten od jezera Lagoa je daleko víc vidět kvůli olympijským hrám.

Na jak dlouho?

Otázka, na kterou ale ještě nikdo nezná odpověď, je, jestli bude situace lepší jen v průběhu sportovního svátku, nebo se podaří tyhle zločiny omezit napořád.

Přímo na dohled od místa tragédie je zaparkované policejní auto, má rozsvícený červený maják. Během zhruba půl hodiny tudy projede také hlídka dvou mužů na kolech – mají zářivě žlutá trička, aby byli vidět – a také tři policisté na koních. Místní lidé se shodují, že policistů je tu teď víc.

„Turisté nemusejí mít strach, udělají všechno pro to, aby se nic takového nestalo,“ říká Cláudia o olympijských hrách.

Klid prý byl i v průběhu loňského fotbalového šampionátu, ovšem to i díky 150 tisícům vojáků a policistů. Co však nastane potom? „To bude: zachraň se, kdo můžeš,“ dodává žena.

Pomníček na místě útoku v Riu de Janeiro, vytvořený nevládní ortanizací Rio de Paz, připomíná statistiky vražd nebo zabití ve státě Rio de Janeiro | Foto: David Koubek

David Koubek, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme