Přepíše Rowlingová Harryho Pottera?

Autorka románů o mladistvém čaroději Harrym Potterovi J. K. Rowlingová, která je nejbohatší spisovatelkou světa, v těchto dnech oznámila, že svoje knihy bude možná přepisovat. Žádné konkrétní detaily ale zatím neupřesnila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pátý díl Harryho Pottera | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Překvapující záměr skotské spisovatelky Rowlingové, leccos přepisovat v nových vydáních knih o Harrym Potterovi, vyšel najevo při internetovém rozhovoru s jejími fanoušky u příležitosti Světového dne knihy ve čtvrtek tento týden.

V odpověď na otázku anglické dívky a shodou okolností jmenovkyně Harryho, Táni Potterové, Rowlingová řekla: "Je hodně věcí, které bych ráda změnila. Myslím si, že žádný spisovatel není stoprocentně spokojen s tím co napsal."

Podle mluvčího londýnského nakladatele Rowlingové, firmy Bloomsbury, zatím nejsou žádné konkrétní plány v tomto směru, nicméně mluvčí nepochybuje o úspěchu takových upravených vydání v případě Rowlingové, jejíž knihy se tisknou neustále.

Po mimořádném úspěchu pátého románu v cyklu potterovek "Řád Fénixe," se Rowlingová dostala na seznam miliardářů amerického časopiosu Forbes. Záměr provést v jejích románech změny by přícházel v úvahu po dokončení sedmé knihy o Harrym Potterovi.

Londýnský list Times uvádí, že tento záměr devětatřicetileté spisovatelky není mezi autory nic výjimečného, i když počet moderních autorů, jimž se zdařilo zrevidovaná díla vydat, není velký. Je mezi nimi americká autorka Joyce Carol Oatesová, která vloni vydala svou přepsanou knihu Zahrada zemské slasti, a to šestatřicet let po jejím prvním vydání.

Nakladatel očekával, že Oatesová zkontroluje původní text, ale místo toho dostal úplně nový rukopis. Mezi americkými autory, kteří přepsali celou řadu svých knih jsou na příklad Henry James a Scott Fitzgerald.

Když byla Rowlingová dotázána, zda po románech o Harrym Poterovi hodlá psát také science fiction, odpověděla, že by se jí to asi nezdařilo. Nicméně o překvapení u Rowlingové ani v příštích letech jistě nebude žádná nouze.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme