Přepychovou Auroru stále doprovází smůla

V jihoanglickém přístavu Southamptonu byla odvolána plavba přepychového parníku Aurora společnosti PandO kolem světa pro 1750 cestujících. Důvod? Selhání lodního motoru, který byl německým výrobcem označen za nezastavitelný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aurora | Foto: EPA

Loď Aurora vyplula na svou panenskou plavbu v květnu 2000, avšak její provozování bylo poznamenáno smůlou od samého začátku. Když královnina dcera princezna Anna loď křtila v jejím domovském přístavu Southamptonu, všichni přítomní včetně zvědavých televizních kamer napjatě očekávali rozbití láhve šampaňského o příď tohoto nejnovějšího divu lodní technologie; láhev se však nerozbila. A to je podle námořnické pranostiky špatné znamení.

Hned z první plavby se Aurora musela vrátit pro vážnou poruchu a po opravě následovala jedna nepříjemnost za druhou. Na příklad v listopadu roku 2003 se náhle roznemohlo 450 cestujících během plavby ve východním Středozemí. Když Řecko nedovolilo Auroře přistát pro obavy z nákazy, byla nucena zastavit v Gibraltaru, což zase vyvolalo diplomatický konflikt mezi Británií a Španělskem.

Snad jen jedinou skutečně šťastnou událostí, která Auroru potkala, byl její pohotový zásah v Jihočínském moři při záchraně jedenácti ruských námořníků, jejichž loď se tam beznadějně převrátila.

Nyní byla odvolána nejnovější plavba sedmnácti set padesáti cestujících kolem světa plánovaná na sto tři dny. Někteří za tuto cestu, na kterou se nadmíru těšili, zaplatili až dvaačtyřicet tisíc liber, což je bratru téměř dva miliony korun. Cestující se v přístavu Southamptonu nalodili desátého ledna, ale místo vyplutí kolem světa loď prováděla zkušební manévr kolem místního ostrova Wight. Ukázalo se, že lodní motor, označený německým výrobcem s dávkou hrdosti za nezastavitelný, nebyl schopen vyvinout potřebnou rychlost. Proto se provozovatel PandO po dohodě s majitelem lodi, americkou firmou Carnival, rozhodl cestu kolem světa zastavit.

Všichni cestující dostanou své peníze zpět - dokonce se jim nabízí pětadvacetiprocentní sleva na některou příští plavbu jejich výběru. To je od majitele jistě kulantní jednání - ovšem pozorovatelé zaznamenávají obrovské ztráty v hodnotě sedmatřiceti milonů dolarů vyplývající z této nešťastné plavby. A tak nikoho neudivuje, že budoucnost Aurory je opředena pochybnostmi.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme