Přerušení dodávek ropy oživilo německou diskusi o jádru

Současná krize kolem ropovodu Družba otevřela v Německu opětovně debatu o jaderné energetice. Předchozí Schröderova vláda se zavázala k odpojení všech atomových elektráren ze sítě do roku 2021. Hlavně z tábora křesťanských demokratů teď zaznívají hlasy, že by se tento závazek měl přehodnotit. O tom ale koaliční partneři z SPD nechtějí ani slyšet.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nádrže ropovodu Družba v Bělorusku

Nádrže ropovodu Družba v Bělorusku | Zdroj: ČTK

Sociální demokraté tvrdohlavě opakují: "Tohle téma se znovu otevírat nebude!" Kancléřka Merkelová ústup od jaderné energetiky obsažený i v koaliční dohodě výslovně nezpochybňuje, ale: "V důsledku takového kroku musíme vypracovat nový model, jakými způsoby dál elektřinu vyrábět; o tom musíme diskutovat. Dneska získáváme třetinu elektřiny z jádra a když s tím chceme v dohledné době přestat, musíme tento podíl něčím nahradit nebo energie ušetřit."

Na obzoru se tak rýsuje další koaliční roztržka. Politoložka Barbara Riedmüllerová Českému rozhlasu řekla, že to ale s největší pravděpodobností neohrozí samu existenci velké koalice.

"Nedokážu si představit, že by CDU tento konflikt takto vygradovala. I v této straně se najdou lidé, kteří se chtějí vzdát jaderné energie. Sama kancléřka se jasně neprofilovala a nesmíme taky zapomínat, že byla ministryní životního prostředí," poznamenala Riedmüllerová.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme