Přes 1000 lidí zemřelo při letošní muslimské pouti do Mekky. Na vině byly teploty nad 50 stupňů

Přes 1000 poutníků zahynulo při letošní muslimské pouti do Mekky v Saúdské Arábii, uvedla agentura AFP s odvoláním na údaje, které jí ve čtvrtek poskytly různé země. Přibližně desítka států vyčíslila prozatímní počet úmrtí na 1081. Nejvíce poutníků, kteří zemřeli, pocházelo z Egypta. Letos se náboženská pouť opět konala za velmi vysokých teplot, které ve Velké mešitě v nejposvátnějším městě islámu dosahovaly až 51,8 stupně Celsia.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letos se náboženská pouť opět konala za velmi vysokých teplot, které ve Velké mešitě v nejposvátnějším městě islámu dosahovaly až 51,8 stupně Celsia

Letos se náboženská pouť opět konala za velmi vysokých teplot, které ve Velké mešitě v nejposvátnějším městě islámu dosahovaly až 51,8 stupně Celsia | Foto: Mohammed Torokman | Zdroj: Reuters

Jeden z arabských diplomatů ve čtvrtek agentuře AFP sdělil, že zemřelo dalších 58 egyptských poutníků, čímž se počet Egypťanů, kteří během letošní velké poutě do Mekky (hadždže) zahynuli, zvýšil na 658. Podle něj 630 z nich nemělo k pouti oficiální povolení.

Do Saúdské Arábie už dorazilo přes 1,5 milionu cizinců na pouť do Mekky

Číst článek

Hadždž je jedním z pěti pilířů islámu a každý muslim, který si to může dovolit, musí posvátnou pouť vykonat alespoň jednou za život v době určené muslimským kalendářem, který vychází z lunárních cyklů.

Poutě se každoročně pokoušejí zúčastnit desítky tisíc věřících bez potřebných povolení, která jsou udělována podle kvót a jsou spojena s řadou nákladů.

Svědek agentury Reuters uvedl, že tisíce poutníků ležely na ulicích a byly vystaveny slunci při výstupu na horu Arafat, který je jedním z nedílných rituálů cesty. Těla mrtvých byla později přikryta látkou ihram – jednoduchým oděvem, který poutníci nosí – dokud nepřijela zdravotnická vozidla, uvedl svědek.

Tisíce poutníků ležely na ulicích a byly vystaveny slunci při výstupu na horu Arafat | Foto: Mohamad Torokman | Zdroj: Reuters

Arabský diplomat, který si přál zůstat v anonymitě, ve čtvrtek agentuře AFP řekl, že podle něj bylo hlavní příčinou úmrtí převážně egyptských poutníků horko, které ve spojení s vysokým krevním tlakem způsobovalo zdravotní komplikace.

Saúdskoarabské úřady zatím nezveřejnily bilanci mrtvých. Uvedly však, že musely ošetřit na 2700 poutníků. Agentura AFP tak počty zjišťuje především z diplomatických zdrojů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme