Asi 50 000 lidí protestovalo v Tbilisi. Důvodem je kontroverzní zákon, který chce prosadit vláda

Ulicemi gruzínské metropole Tbilisi v sobotu prošlo asi 50 000 lidí v pokojném protestu proti kontroverznímu návrhu zákona o zahraničním vlivu, který prosazuje vládní strana Gruzínský sen, napsala agentura Reuters. O normě, kterou kritizuje gruzínská opozice, Evropská unie i Spojené státy, by měl gruzínský parlament ve třetím čtení hlasovat už příští týden.

Tbilisi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace, Tbilisi

Shromáždění se konalo pouhý den poté, co gruzínský premiér Irakli Kobachidze prohlásil, že vláda hodlá zákon prosadit i přes odpor mladých lidí | Foto: Irakli Gedenidze | Zdroj: Reuters

Cílem pochodu bylo náměstí Evropy, účastníci měli vlajky Gruzie i Evropské unie, píše AFP. Tbilisi tvrdí, že usiluje o členství v EU navzdory prosazovanému zákonu, který se velmi podobná tomu ruskému, který Moskva používá k potlačení a zastrašení opozice.

Je čas přehodnotit západní politiku vůči Gruzii, píše ústavní právník z Tbilisi uprostřed protestů

Číst článek

Vidina vstupu do evropského společenství byla motivem části demonstrujících k účasti. Mariam Meunaržiaová uvedla, že přišla, aby ukázala „že naše země je součástí evropské společnosti“ a „má evropskou budoucnost“.

Část demonstrantů poukazovala na podobnost návrhu zákona s ruskými metodami. Objevovala se hesla jako „Ne ruským zákonům“ nebo „Ne ruské diktatuře“, k vidění byly i ukrajinské vlajky.

„Nepotřebujeme se vracet do dob Sovětského svazu,“ vysvětlila AFP svou účast 38letá učitelka gruzínštiny Lela Ciklauriová. Je přesvědčená, že „pokud země zákon schválí, všechno se zhorší“.

Shromáždění se konalo pouhý den poté, co gruzínský premiér Irakli Kobachidze prohlásil, že vláda hodlá zákon prosadit i přes odpor mladých lidí, které označil za „oklamané“ a kteří cítí odpor k Rusku, píše Reuters.

Překročení rámce ústavy. Gruzínci znovu protestují proti spornému zákonu o zahraničních agentech

Číst článek

Zákon, který má podle strany Gruzínský sen zajistit průhlednější financování nevládních organizací, už v parlamentu prošel prvním a druhým čtením, závěrečné hlasování se čeká v polovině května.

Gruzínský sen má dostatek hlasů na to, aby překonal i očekávané veto prezidentky Salome Zurabišviliové. Navrhovatelé normy si podle kritiků vzali za vzor ruský zákon, který Kremlu pomohl potlačit opozici a umlčet nezávislá média.

Návrh projednávaný gruzínským parlamentem například požaduje, aby se organizace, jejíž rozpočet je z více než pětiny financován ze zahraničí, zaregistrovala jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme