Přes 60 tisíc Slováků protestovalo proti Ficovi. Místo pro lidi vládnou pro zloděje, ozývá se z opozice

Slovenská vládní koalice v čele s premiérem Robertem Ficem (Směr) slibovala zklidnění atmosféry i konsolidaci veřejných financí. Hlavním tématem slovenské politiky je ale spor o změny trestní politiky státu a zrušení speciální prokuratury a snižování trestů za korupci, který vyvolal vlnu protestů. Ve čtvrtek se demonstrovalo ve více než 30 slovenských městech, v Bratislavě protestovalo přes 30 tisíc lidí, uvádí slovenský server SME.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Bratislavě protestovalo 30 tisíc lidí

V Bratislavě protestovalo 30 tisíc lidí | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

„Sešli jsme se tu společně po sedmé. Je to přesně sto dní, od kdy je u moci Ficova vláda,“ zahájil svůj proslov na demonstraci v Bratislavě Michal Šimečka z opoziční strany Progresivní Slovensko (PS).

Podle slovenského serveru SME se nejvíce lidí sešlo v hlavním městě. V Bratislavě protestovalo 30 tisíc lidí, v Košicích jich bylo přes 10 tisíc, v celém státě protestovalo přes 60 tisíc lidí. Slováci se seskupili také v zahraničí, sešli se na protestních událostech v Praze, Paříži i Bruselu, uvedl v článku list SME.

Na organizaci protestů se ve většině měst se kromě nezávislých občanských hnutí a PS podílí také opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS) a Křesťansko-demokratické hnutí (KDH). Opozice upozorňuje, že mnohé zločiny budou přijetím novely promlčeny a získají tím zejména stíhaní politici a podnikatelé, kteří jsou blízcí současné vládě.

„Nejde o obyčejnou změnu zákona. Vláda Roberta Fica chce kompletně změnit celý trestní systém. Změna má dva cíle. První cíl je zachránit lidi, kteří byli propojení s Robertem Ficem v minulosti a v posledních čtyřech letech je policie, prokuratura a soudu dostaly do pozic obžalovaných lidí, změny by jim mohly zmírnit tresty či je zcela osvobodit,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus šéfredaktor slovenského Denníku N Matúš Kostolný.

„Druhý cíl je zásadní změna v zločinech, které jsou spojené s korupcí. Vláda Roberta Fica chce z korupce udělat běžný banální zločin, který se bude trestat podmínkou nebo výstrahou,“ doplňuje.

Fico: Chci kvalitní kritiku

„Místo toho, aby vládli pro lidi, vládnou pro zloděje. Kvůli pár lidem jsou připraveni ochromit celý náš trestní systém a udělit amnestii a milost všem vykrádačům bytů, aut a podvodníkům,“ vyjádřil se ve čtvrtek k novele trestního zákoníku ve svém projevu Šimečka (PS).

Na bratislavské demonstraci vystoupil také občanský kandidát na post prezidenta Ivan Korčok. Ten vyzval kandidáta z vládní koalice a předsedu parlamentu Petera Pellegriniho (Hlas) k diskusi o novele trestního zákoníku, píše SME.

K protestům se vyjádřil premiér Robert Fico na sociálních sítích. „Čekáme na kvalitní opoziční kritiku a hledání fundovaných řešení, nikoli hádky, obstrukce a agresivní skandování na ulicích. Veškerou svou energii zaměřujeme na lepší, klidnější a bezpečnější život pro všechny občany Slovenska,“ napsal na svém facebooku.

Ana Vavanová, Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme