Přes 600 dnů bez zprávy. Vězněná běloruská opoziční aktivistka Kalesnikavová se směla setkat s otcem

Vězněnou běloruskou opoziční aktivistku Maryju Kalesnikavovou, o které její blízcí neměli dlouhé měsíce žádné zprávy, směl navštívit její otec. Na sociální síti X o tom napsala její sestra Tacjana Chomičová. „Našemu otci konečně povolili navštívit Maryju. Nemohu tomu uvěřit,“ napsala Chomičová.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kampaň za propuštění běloruské opoziční aktivistky Maryje Kalesnikavovové

Kampaň za propuštění běloruské opoziční aktivistky Maryje Kalesnikavovové | Foto: Thilo Schmuelgen | Zdroj: Reuters

O tom, že se setkání uskutečnilo, informoval jako první bývalý opoziční bloger Raman Pratasevič, který nyní spolupracuje s běloruskými úřady. Prataseviče a jeho přítelkyni běloruské úřady zadržely poté, co donutily letadlo na mezinárodní lince neplánovaně přistát v Bělorusku.

‚Bylo to naprosté zklamání.‘ Bělorusové se ptají, proč nebyli součástí velké výměny vězňů

Číst článek

Agentura DPA píše, že není jasné, kdy se Kalesnikavová se svým otcem setkala. Běloruský portál Naša Niva uvádí, že se to stalo v nemocnici ve vězení v Homelu. Místo, kde byly snímky pořízeny, poznali bývalí političtí vězni.

Není však známo, zda se tam Kalesnikavová léčí, nebo zda tam byla jen přivedena ze své cely se zpřísněným režimem, kde ji pravděpodobně vězní.

Zprávy o Kalesnikavové uvítala také Svjatlana Cichanouská. Připomněla, že vězněná aktivistka byla „zbavena možnosti komunikovat s okolním světem přes 600 dnů“. Obvinila běloruský režim, že ji nechává hladovět a izoluje ji od rodiny. „Musíme nadále vyvíjet nátlak, abychom prolomili izolaci dalších politických vězňů a všechny je osvobodili,“ napsala Cichanouská.

Zákaz pro advokáta i poštu

Kalesnikavová se s otcem naposledy viděla předloni v prosinci a setkání tehdy trvalo deset minut. Poslední dopis od ní příbuzní dostali loni v únoru. Úřady k ní nepouštějí ani jejího právního zástupce, má zákaz dostávat zásilky, píše Naša Niva.

Běloruskou aktivistku přesunuli z vazby do vězeňské kolonie, čeká ji 11 let za mřížemi

Číst článek

Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko v poslední době omilostnil desítky politických vězňů. Podle DPA dal najevo, že by nechal propustit i Kalesnikavovou. Musela by ho ale nejdříve požádat o milost.

Kalesnikavová je flétnistka a léta žila v Německu. Vrátila se však do vlasti, kde se stala jednou z tváří protestů proti Lukašenkově režimu po zpochybněných prezidentských volbách v roce 2020.

Běloruské úřady se ji v roce 2020 pokusily deportovat ze země, ona ale na hranicích s Ukrajinou roztrhala svůj cestovní pas. V roce 2021 si pak vyslechla trest 11 let vězení, mimo jiné ji soud shledal vinnou ze spiknutí s cílem převzít moc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme