Přes 6000 vzácných brouků chtěla šestice Čechů propašovat z Turecka

Jako detailně vymyšlenou a provedenou pašeráckou akci popisují turečtí odborníci snahu skupinky Čechů vyvézt ze země přes 6000 vzácných brouků. Šestici zadržela policie na turecko-bulharské hranici a zajistila při tom náklad hmyzu, jehož hodnota podle expertů přesahuje 5 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesknáček úlový (Aethina tumida) | Foto: Bugwood.org, James D. Ellis, University of Florida

Podle turecké policie šlo o největší akci v pašování hmyzu ze země. Množstvím převážených brouků jsou zděšení i turečtí biologové. Nejvíce se diví pestrosti nasbíraného hmyzu, v krabičkách a trubicích totiž našli 48 druhů brouků. Mezi nimi i druhy o velikosti špendlíkové hlavičky či různé druhy much, včel, švábů, slunéček sedmitečných a kobylek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Turecká spolupracovnice ČRo Julie Urbišová ve Světě o jedné na Rádiu Česko

Češi sbírali brouky v severních částech Turecka v okolí Černého moře měsíc a půl. Policistům řekli, že brouky chtěli použít k vědeckým účelům. I takový vývoz je ale nelegální. Turečtí biologové se domnívají, že hmyz mohl také putovat do různých sbírek, muzeí nebo na prodej pro různé farmaceutické společnosti, protože hmyz se údajně používá v genetickém výzkumu.

V krátké době jde o druhou velkou pašeráckou akci, kterou turecká policie zmařila. Nedávno se dva Holanďané snažili vyvézt ze země tisíce cibulek tulipánů. V obou případech pomohli policii k dopadení pašeráků místní obyvatelé, kterým bylo podezřelé chování pachatelů divné.

Markéta Bartošová, Julie Urbišová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme