Boje a nálety v Sýrii si vyžádaly přes 80 obětí. Jsou mezi nimi i záchranáři

Osm syrských civilních záchranářů známých jako Bílé helmy, kteří působí v opozicí kontrolovaných oblastech, bylo zabito při náletu na jejich sídlo v provincii Hamá. Nejméně 74 mrtvých si od pátku vyžádaly boje mezi umírněnými a islamistickými povstaleckými skupinami u syrské metropole Damašku, kterou ovládá jejich společný nepřítel, syrský prezident Bašár Asad. Informovala o tom v sobotu agentura AP s odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva.

Hamá/Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden ze syrských civilních záchranářů, kterým se říká Bílé helmy. | Zdroj: Reuters

Zatím není jasné, kdo nálet na sídlo Bílých helem provedl. Na oblasti, které má v držení syrská opozice, ale často útočí vojáci věrní syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi či ruská armáda, jež ho podporuje.

Podle AP se jednalo o jeden z nejkrvavějších útoků na záchranáře. Organizace SOHR uvedla, že bilance útoku, který zasáhl centrum záchranářů ve vesnici Kfar Zaíta, zřejmě ještě poroste.

Trump nevyloučil další armádní akci, pokud Sýrie použije znovu chemické zbraně

Číst článek

Provincie Hamá je v posledních týdnech dějištěm stupňujících se násilností vzhledem ke snahám vlády odrazit ofenzivu povstalců v oblasti.

Záchranáři nazývaní Bílé helmy přitahují světovou pozornost svými akcemi v extrémních podmínkách, když vynášejí přeživší z trosek budov krátce po útocích. Často se ale stávají terči vládních náletů, které jsou úmyslně prováděny ve chvíli, kdy pracují na záchraně postižených, píše agentura.

Střety v okolí Damšku 

Střety vypukly východně od Damašku mezi bojovníky umírněnější organizace Džajš al-Islám a ozbrojenci z Džabhat Fatah aš-Šám, původně fronty An-Nusra, hlásící se k teroristické síti Al-Káida. Útok podnikl Džajš al-Islám, který finančně a materiálně podporuje Saúdská Arábie. Napadl přitom i pozice skupiny Fajlak Rahmán, kterou financují Katar a Turecko.

Zahynulo nejméně 74 bojovníků a také blíže neupřesněný počet civilistů, napsala agentura Reuters.

Již v květnu 2016 obě strany svedly krvavé boje, které stály životy více než 500 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme