Přes 90 mrtvých po výbuchu na pákistánském tržišti

Na tržnici v pákistánském městě Péšávar vybuchla ráno bomba. Nejméně 91 lidí zahynulo a více než dvě stovky utrpěly zranění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch na tržišti  v  Péšávaru

výbuch na tržišti v Péšávaru | Zdroj: ČTK

Výbuch v Péšaváru nedaleko afghánských hranic otřásl starým centrem města a způsobil požár mnoha budov. Jde o další z násilností proti civilistům, kterými militanti z pákistánské odnože islamistického hnutí Taliban reagují na ofenzivu armády proti ozbrojencům na severozápadě země.

K útoku došlo jen několik hodin poté, co do Pákistánu přiletěla americká ministryně zahraničí. Hillary Clintonová hned na tiskové konferenci ujistila pákistánskou vládu, že v boji proti terorismu není Islámábád sám, a přislíbila mu další podporu.

Ještě vloni přitom jsme mohli pohlédnout na Pákistán jinak. V Láhauru ve východní části země se pravidelně konal mezinárodní festival múzických umění. Kvůli velmi špatné bezpečnostní situaci ho letos organizátoři raději zrušili.

Světový festival múzických umění pořádal po deset let rod Peerzádovců. Tato událost patřila ke kulturním emblémům nejen starodávného města Láhaur, ale i také celé Jižní Asie. Každoročně tam přijížděli umělci až ze čtyřiceti zemí světa. A nechyběli mezi nimi ani český mim Martin Sochor nebo skupina Čankišou.

Organizátoři velmi rádi spojovali umělecké tvary odlišných kultur. Na jednom jevišti pak třeba společně vystupovali východoevropští a pákistánští hudebníci. Pírzádovci ale využívali umění také jako nástroje sbližování.

Díky němu se jim podařilo přivést před obecenstvo třeba indické hudebníky a jejich pákistánské kolegy, ačkoliv obě země mají velmi napjaté vztahy. A snažili se ukázat světu Pákistán z té lepší stránky.

Rok od roku ale v pestrobarevném areálu festivalu přibýval počet osobních prohlídek i policistů. Vloni jich už bylo víc než samotných hostů. A pro letošek kvůli hrozbě útoků radikálů, kterým je jakékoliv umění proti srsti, byl pákistánský Mezinárodní festival múzických umění zrušen.

A není to jediná kulturní akce ve městě, která se možná stala minulostí. Další divadelní festival přesunuli organizátoři pro jistotu do zahraničí. Nižší návštěvnost až o 80 procent vykazují také kina. A o práci přicházejí také lidé, kteří v kulturní sféře pracují.

Marika Táborská, Jan Prokeš, Martina Hanáčková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme