Přes 90 procent iráckých Kurdů se vyslovilo pro nezávislost. Bagdád požaduje zrušení výsledků referenda

Více než 90 procent voličů se v pondělním referendu vyslovilo pro nezávislost iráckého Kurdistánu. Informovala o tom volební komise. Agentura Reuters nicméně podotýká, že referendum je nezávazné, a tak k nezávislosti zřejmě nepovede. Proti konání referenda se ostře vymezil Bagdád, který ve středu dokonce vyzval úřady v autonomním Kurdistánu, aby výsledky referenda zrušily. S krokem Kurdů rovněž nesouhlasí některé státy, včetně Turecka a Íránu.

Irbíl / Irák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdové ukazují podporu referendu. | Zdroj: Reuters

Podle oficiálních výsledků zveřejněných volební komisí se pro nezávislost vyslovilo 92,73 procenta voličů. Volební účast překročila 72 procent.

Erdogan Kurdům po referendu hrozí vyhladověním, mocnosti varují před destabilizací regionu

Číst článek

O vznik nezávislého státu se Kurdové snaží od konce první světové války, kdy Blízký východ rozdělily koloniální mocnosti. Oblast obydlená Kurdy je v důsledku toho rozdělena hlavně mezi dnešní Turecko, Irák, Írán a Sýrii.

Kurdové v Iráku mají autonomní území s vlastní správou - mají svůj parlament, vládu i armádu. Právě kurdské jednotky, takzvaní pešmergové, se významně podílejí na bojích proti Islámskému státu v Iráku i v Sýrii na straně mezinárodní koalice vedené USA.

V Iráku sčítají výsledky referenda o kurdské nezávislosti. Vláda i okolní země hlasování odmítají

Číst článek

Na otázku: „Chcete, aby se kurdský region a kurdská území mimo oblastní správu staly nezávislým státem?" v referendu odpovídali obyvatelé kurdských provincií na severu Iráku, ale i na územích, na něž si činí nárok jak Kurdové, tak Bagdád. Nejvýznamnější z nich je Kirkúk, bohatý na ropu a poznamenaný vleklými spory mezi Kurdy a Bagdádem.

Se vznikem nezávislého kurdského státu v Iráku kromě Bagdádu nesouhlasí řada sousedních států, včetně Turecka a Íránu, kde žijí početné kurdské menšiny, ale také Spojené státy. Kritici referenda se mimo jiné obávají, že by nezávislost Kurdistánu mohla v současné chvíli vyústit v širší regionální konflikt a zbrzdit pokrok v boji proti Islámskému státu, kterého se účastní arabské i kurdské síly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme