Přes 9000 německých školáků postihla střevní infekce, v podezření jsou školní jídelny

Vlna střevní epidemie zasáhla východní část Německa. Průjmem a zvracením trpí už 9000 školáků a studentů. Německé úřady stále pátrají po zdroji šířící se infekce, v podezření jsou školní jídelny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viry, počítačová animace, ilustrační foto

Viry, počítačová animace, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Uživatel: gerard79

Onemocnění se objevilo už v pěti spolkových zemích. Kromě školáků postihlo i některé učitele.

Nyní se eviduje kole 9000 nemocných, v Berlíně jsou to skoro 3000 případů. Nemocní trpí průjmy a zvracením, ale do 48 hodin problémy většinou odezní. V nemocnici skončilo jen několik dětí.

Mikrobiologové nyní zkoumají, zda zdrojem mohou být potraviny od dodavatelské firmy Sodexo. Ta zásobuje většinu školních zařízení, ve kterých onemocnění noroviry vypuklo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O epidemii střevních problémů na východě Německa mluvila na Radiožurnálu zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Firma jakékoli podezření odmítá. Během víkendu se přesto testovaly vzorky z jídelen, výsledky by měly být známy počátkem týdne.

V tuto chvíli už naplno pracuje speciální skupina. Podle ministryně pro výživu Aignerové se musí najít příčina nemoci dříve, než se dostane do potravinového řetězce.

V některých případech se ukázalo, že původcem střevní epidemie jsou noroviry.Ty jsou silně infekční a rychle se šíří v uzavřených kolektivech, což vysvětluje, proč onemocněly celé třídy nebo školy.

U některých pacientů ale lékaři nevylučují možnost, že by zdrojem mohla být bakterie. Nechtějí se tentokrát ve svých prohlášeních unáhlit.

Po zkušenostech s řáděním bakterie EHEC v loňském roce, kdy 53 lidí zemřelo, došlo k řadě změn ve spolupráci úřadů, mezi spolkovými zeměmi. Tentokrát vše údajně funguje mnohem lépe.

Tehdy se na zdroj nákazy přišlo až po týdnech. Němci tentokrát nechtějí opakovat blamáž a označit zdroj, jako to tehdy udělali s okurkami a rajčaty ze Španělska, ale pak se ukázalo, že původcem choroby byly boby z Egypta.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme