Přes nový zákon slovenské deníky servilitou netrpěly

Čekání na první soud, který určitě přijde, jenom nevíme kdy. Tak by se daly shrnout obavy vydavatelů na Slovensku, kde začíná platit sporný tiskový zákon. Ten umožňuje komukoliv reagovat na pravdivé články v novinách. Zákon vzbudil nebývalou vlnu kritiky nejenom na Slovensku, ale i v zahraničí, ovšem vládní koalice ho přesto prosadila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

slovenské deníky vydané 28. 3. 2008

slovenské deníky vydané 28. 3. 2008 | Foto: Alena Palečková

Dnešní slovenské noviny rozhodně žádnou servilitou netrpěly. Deník Pravda se kupříkladu trefil do ministra obrany, který povýšil svého kamaráda z nadporučíka rovnou na podplukovníka. Deník Sme zase otevřel kauzu podezřelých převodů pozemků za jednu miliardu korun. "Vydavatel nás k žádné autocenzuře netlačí," říká šéfredaktor Sme Matúš Kostolný.

Odpovědi politiků na pravdivé články šéfredaktor Kostolný tisknou odmítá. Proto už počítá s první žalobou a počká si na první rozhodnutí soudu. Tiskový zákon má podle premiéra Roberta Fica chránit občany před zlými novináři. Vydavatelé však nepočítají s tím, že by se práva na odpověď domáhali obyčejní lidé. Na to je soudní řízení příliš drahý špás. Proto čekají reakce bysnysmenů a politiků. To připouští i tvůrce zákona ministr kultury Marek Maďarič.

Přesto všechno novináři od vydavatelů žádné pokyny k autocenzuře nedostali. "Absolvovali sice školení, co tiskový zákon obnáší, styl práce ale měnit nebudou," říká komentátor deníku Sme Marián Leško. Boj o nezávislé noviny teprve začíná a nakonec ho nepochybně rozhodnou právníci, ať už na Slovensku nebo u evropských soudů. Právě na ně slovenští novináři spoléhají.

Milan Kopp, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme