Přes polovinu obyvatel Belgie by za padesát let mohli tvořit cizinci

V Belgii může za 50 let žít víc cizinců než rodilých Belgičanů. Upozorňuje na to výzkum sociologické společnosti Itinera. Podle jejích výzkumníků se Belgie stává zemí přistěhovalců a vláda by tomu měla přizpůsobit programy na jejich začlenění do společnost. Už dnes má totiž jeden ze čtyř obyvatel Belgie nejméně jednoho rodiče z ciziny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na břehu kanálu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Oficiální statistiky uvádějí, že v desetimilionové Belgii tvoří cizinci jen tři procenta obyvatel. Tento údaj je ale podle společnosti Itinera podhodnocený. Za posledních 10 let přijelo do Belgie půl milionu přistěhovalců, ze kterých se stali takzvaní ‚noví Belgičané‘.

Podle údajů shromážděných Itinerou má dnes 10 procent obyvatel Belgie cizí pas, 7,5 procenta Belgičanů má rodiče, kteří pocházejí ze zahraničí a stejně velkou skupinu tvoří druhá nebo třetí generace přistěhovalců. Tedy lidé, kteří se už narodili v Belgii, ale jejich předkové pocházejí z jiných zemí.

V roce 2060 mohou tito lidé s kořeny v cizině tvořit už 60 procent belgické populace. Úřady se proto podle Itinery nemají zaměřovat jen na integraci nově příchozích, ale vytvořit programy pro dlouhodobé soužití různých skupin v Belgii.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme