Přesně před 65 lety osvobodili vojáci Rudé armády Osvětim

Před 65 lety osvobodila Rudá armáda nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim Březinka na jihu Polska. Celkem v této nacistické továrně na smrt zahynulo přes milion sto tisíc lidí. Společně s osvobozením vězňů z Osvětimi si připomínáme i Mezinárodní den památky obětí holocaustu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osvětim - Březinka

Osvětim - Březinka | Foto: Jana Šustová

Vzpomínkových akcí se v Osvětimi kromě pamětníků, kteří vyvázli živí, zúčastní nejvyšší představitelé Polska: prezident Lech Kaczynski a premiér Donald Tusk, předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. Pietního aktu se zúčastní i izraelský premiér Benjamin Netanjahu nebo náboženští představitelé židů i křesťanů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ranní interview Radiožurnálu byl předseda správní rady Nadačního fondu obětem holokaustu prof. Felix Kolmer.

Do Osvětimi ale například nepřijede ruský prezident Dmitrij Medvěděv, byť ho jeho polský protějšek Lech Kaczynsky pozval. Medvěděv se omluvil kvůli jinému programu, důvodem jeho nepřitomnosti ale mohou být rusko-polské spory o interpretaci válečné historie.

Při osvobození koncentračního tábora v Osvětimi v něm vojáci Rudé armády našli jen zhruba sedm a půl tisíce zubožených vězňů. Nacisti totiž ještě před příchodem Rusů nařídili evakuaci tábora a šedesát tisíc lidí se vydalo na takzvaný pochod smrti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osvětimském výročí mluvila na Rádiu Česko novinářka Petruška Šustrová.

Osvětim, která je symbolem hrůz holocaustu, si vyžádala více než milion obětí. K vězňům osvětimského tábora patřilo také na 50 000 československých občanů. První židovské transporty dorazily do Osvětimi, konkrétně do rozsáhlého komplexu u vesnice Březinka, na jaře roku 1942. Zde nacisti rozhodovali, kdo bude využit k práci a kdo skončí v plynových komorách. A právě tady budou také na oběti vzpomínat kromě přeživších vězňů také zástupci evropských zemí a Izraele.

Aby se na hrůzy holocaustu nezapomnělo, vzniklo už dva roky po válce v prostoru koncentračního tábora muzeum. Jeho pracovníci se dodnes starají o desítky baráků v nichž vězni žili, ale také o jejich osobní věci. "Informace nebo předměty si můžou bývalí vězni prohlédnout tady na místě, ale vše zůstává u nás v muzeu," říká jeden z konzervátorů Miroslaw Maczastyk.

Polsko ale nemá na údržbu tábora peníze, dnešního výročí osvobození Osvětimi tak využije k další výzvě o finanční pomoc.

Petr Vavrouška, Lukáš Vincourek, Lenka Rafaelová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme