Přesně před pěti lety se stala Budapešť synonymem pouličních nepokojů

Maďarsko si připomíná 5. výročí zveřejnění tajné nahrávky tehdejšího premiéra Ference Gyurcsányho o permanentním lhaní své vlády. V Budapešti tehdy vypukly masové demonstrace doprovázené srážkami mezi policisty a protestujícími. Ty se později přenesly i do zahraniční. Situace vyústila do roky trvající politické nejistoty. Před parlamentem se večer sešly asi dvě stovky členů radikálních organizací, které tehdy nepokoje vyvolaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ferenc Gyurcsány | Zdroj: Reuters

Stále se ještě neodhalilo, kdo tehdy zveřejnil Gyurcsányho tajnou nahrávku, která se stala rozbuškou nepokojů. Spekuluje se, že to mohli být lidé z jeho nejbližšího okolí, soupeři ve straně, na politické špičce nebo i on sám. Každopádně, nikdo tak frenetickou reakci nepředpokládal.

Premiér Gyurcsány v květnu 2006, den po vítězných volbách, promluvil k poslancům své strany. „Je evidentní, že jsme klamali ráno, v poledne, večer, nedělali jsme nic jiného po čtyři roky, kromě toho, že jsme nakonec zachránili naše vládnutí z fekálií,“ řekl na stranickém fóru.

Přehrát

00:00 / 00:00

papuč.mp3

Tajná nahrávka byla zveřejněna v srpnu 2006. Lidé v reakci na to vyšli do ulic, již druhý den pak byly protesty v režii extrémistů. Obsadili a podpálili budovu maďarské televize. Policie tehdy nebyla schopna adekvátně zareagovat, zůstala převážně nečinná.

Zodpovědnost za nepokoje se stále přisuzuje Gyurcsánymu, přestože on sám tvrdí, že chtěl dosáhnout přesného opaku. Tím, že klamání přiznal, chtěl docílit pozitivní změny. Amatérskou chybu ale kromě extrémistů využila i regulérní opozice, strana Fidesz v čele s Viktorem Orbánem, který je dnes premiérem.

Ze svých činů v průběhu nepokojů se zatím zodpovídalo jen několik účastníků útoku na televizi, kteří ale dostali jen velmi mírné nebo i žádné tresty. Policisté, kteří proti některým demonstrantům zasáhli krutě, dosud nebyli potrestáni a za několik dní budou jejich činy promlčeny.

Gregor Martin Papucsek, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme