Přesně před rokem dopadly francouzské zvláštní jednotky vraha z Toulouse

Francouzské zvláštní policejní jednotky dopadly přesně před rokem Mohameda Meraha. V Toulouse a okolí zastřelil sedm lidí včetně tří dětí v židovské škole. Francouzská vláda od té doby výrazně zpřísnila bezpečnostní opatření a postupuje s větší razancí vůči islámským radikálům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie stále obléhá dům, kde se skrývá podezřelý z vražd v Toulouse | Zdroj: ČTK

22. března 2012 krátce před polednem zastřelili příslušníci zvláštních jednotek třiadvacetiletého Francouze alžírského původu Mohameda Meraha, který se opevnil ve svém bytě v blízkosti centra Toulouse.

Vše v přímém přenosu sledovali lidé u televizních obrazovek i přímo obyvatelé města a turisté. Těch také v období po tragédii ve městě na nějaký čas výrazně ubylo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O následcích útoků ve francouzském Toulouse mluvil zahraniční zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Zpravodajské služby čelí od té doby obvinění z liknavosti, neboť věděly o kontaktech Meraha s islámskými radikály i o jeho výcviku v Afghánistánu.

Tehdejší prezident Sarkozy navrhoval vězení pro ty, kdo opakovaně navštěvují stránky propagující náboženskou nesnášenlivost. To vyvolalo negativní reakce organizací chránících lidská práva.

Před rokem se mluvilo o tom, že Sarkozy postupuje populisticky, když propaguje tvrdé zásahy vůči radikálním islamistům. Ale ukazuje se, že současný ministr vnitra postupuje podobně, protože několik duchovních, kteří hlásali v mešitách svatou válku, už bylo vyhoštěno.

Francie zpřísnila bezpečnostní opatření. Zpravodajské služby věnují mimořádnou pozornost například sociálním sítím a zaměřují se na ty, kdo pobývali například v Afghánistánu a prošli tam nějakým výcvikem.

Opatření ale nestačí. Ukazuje to například aktuálně konflikt v Mali, kde lidé s francouzským občanstvím, kteří byli vycvičeni ve Francii, bojují proti francouzským jednotkám.

Jan Šmíd, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme