V Prešově začala demolice bytovky, kterou zničil výbuch plynu. Na místo přijela i prezidentka Čaputová

Dělníci a speciální bagr zahájili v Prešově asanaci panelového domu v Mukačevské ulici, který 6. prosince zničil silný výbuch plynu. S lidmi, kteří přišli o střechu nad hlavou, se na místě setkala i prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová.

Prešov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce na asanaci bytovky začaly krátce před desátou hodinou dopoledne. Česká firma pomocí speciálního stroje se 68metrovým ramenem plánuje zatím demontovat vrchní čtyři patra, která jsou nejvíce poškozena. Krizový štáb poté rozhodne, co bude ze zbývajícími patry, tedy jestli bytovku kompletně zbourají, nebo jestli se alespoň část z ní podaří opravit.

Do Prešova dorazil speciální stroj na demolici výškových budov. Rozebere poničený panelový dům

Číst článek

Od pondělní osmé hodiny ranní do pěti hodiny odpoledne museli z bezpečnostních důvodů opustit své domovy i obyvatelé pěti okolních bytových domů.

„Celý prostor je z bezpečnostních důvodů ohraničený. V dostupné vzdálenosti od poškozené budovy jsou v pohotovosti záchranáři a pracovníci elektrárenských a plynárenských služeb, aby mohli v případě potřeby zasáhnout,“ pospala situaci na místě pro Radiožurnál redaktorka Lenka Bodóvá ze slovenské veřejnoprávní stanice RTVS.

Zástupce firmy, která demontuje patra, se obává zejména toho, co zůstalo na střeše bytovky – tedy plechů a kusů vysílače, které by mohl odvát vítr. Policie monitoruje okolní prostor za pomoci leteckého dronu.

V demontáži budovy budou dělníci pokračovat i zítra. Podle mluvčího města Prešov Vladimíra Tomka nelze vzhledem k náročnosti asanačních prací a skutečnosti, že jde o výrazně poškozený činžovní dům odhadnout, jak dlouho demontážní práce potrvají.

Do Prešova v pondělí dorazila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, aby se setkala s vedením města a s lidmi, kteří přišli o střechu nad hlavou. Čaputová se také setkala s hasiči, kteří během výbuchu zasahovali.

sot Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme