Výbuch v Prešově vyvolal vlnu solidarity. Lidé nabízejí peníze, jídlo či dočasné ubytování

Páteční neštěstí na prešovském sídlišti, kde v 12podlažním domě vybuchl plyn, vzedmulo vlnu solidarity. Lidé na sociálních sítích nabízejí obyvatelům poškozeného paneláku finanční pomoc, oblečení, jídlo, ale i dočasné ubytování. Město Prešov zveřejnilo číslo transparentního účtu, kam mohou lidé posílat peníze. Výbuch si vyžádal nejméně pět mrtvých a na 40 zraněných, hrozí celkový kolaps budovy.

Prešov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch v panelovém domě v Prešově | Zdroj: Reuters

Mohutná vlna solidarity se přetavila ve facebookovou skupinu „Pomôžme ľuďom z vybuchnuteho bytového domu v Prešove“.

Výbuch plynu v Prešově si zatím vyžádal pět mrtvých. Hasiči ještě neprohledali všechna podlaží

Číst článek

Do skupiny, která byla založena přibližně okolo pátečních 14.00, se během pár hodin přidalo přes deset tisíc uživatelů, kteří začali vyjadřovat soustrast a spontánně nabízet finanční pomoc, oblečení, jídlo, dopravu či dočasné ubytování.

Někteří posílali údaje o údajném transparentním účtu, kam mohou lidé posílat peníze. Město Prešov nakonec samo zveřejnilo na své stránce účet, o kterém napsalo, že je transparentní - po rozkliknutí ale není vidět zůstatek a pohyby peněz.

Slovenský ministr práce Ján Richter (SMER-SD) se rozhodl ihned v blízkosti nehody zřídit Centrum soustředěného sociálního zabezpečení, napsal server tvnoviny.sk.

Na místě jsou terénní pracovníci a zaměstnanci sociálně-právní ochrany dětí, kteří jsou připravení v případě potřeby umístit děti do Center pro děti a rodiny.

Na místě mají být k dispozici i psychologové a zaměstnanci Sociální pojišťovny a úřadu práce, kteří budou operativně řešit situaci obyvatelů poškozeného bytového domu. Lidi z domu evakuují do škol v blízkém okolí, přijme jich i budova Červeného kříže.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme