Velitel hasičů v Prešově: Dům nesplňoval protipožární předpisy, byli jsme proti stavebním úpravám

Stavební úpravy provedené v prešovském panelovém domě v roce 2017 byly podle ředitele hasičů Prešovského kraje Jána Goliaše proti předpisům a hasiči s nimi nesouhlasili. „Dům nesplňoval protipožádní předpisy,“ řekl novinářům. Nedodržení bezpečnostních předpisů podle Goliaše mohlo způsobit například pád schodiště, kvůli kterému nemohli hasiči do vrchních pater domu. Páteční výbuch plynu v panelovém domě ve slovenském Prešově nepřežilo sedm lidí.

Prešov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jako v každém městě je i tady problém s parkujícími auty. K budově jsme se tak dostali pozdě,“ popsal Goliaš, co komplikovalo práce jednotek. Hasiči se ale museli potýkat i s dalšími problémy, které ředitel krajských hasičů označil za „svévoli majitelů bytového domu“.

Počet obětí prešovského výbuchu stoupl na sedm. Nejméně jednoho dalšího člověka hasiči hledají

Číst článek

„Povím to ale možná trochu natvrdo. Se stavebními úpravami z roku 2017 hasiči nesouhlasili, došlo k porušení předpisů,“ řekl Goliaš novinářům. Na dotaz potvrdil, že má na mysli protipožární předpisy.

Kvůli tomu mohlo podle Goliaše například spadnout schodiště, jehož pád zabránil přístupu do vrchních pater domu. Hasiči se tak do jednotlivých bytů, které musejí kvůli pátrání po pohřešovaných osobách prohledávat, mohou dostat jen zvenku. „Platí zákaz vstupování dovnitř domu,“ řekl.

Při výbuchu a následném požáru zemřelo sedm lidí. Počet obětí v sobotu ráno potvrdil právě Goliaš. Nejméně po jedné další osobě záchranáři stále pátrají.

Panelový dům je podle Goliaše odsouzen k zániku. Od pátečního večera dům kontrolují statici a je potřeba „shodit“ nejméně jedno podlaží, které ohrožuje okolí. „Uvidíme, jak moc dolů budeme muset jít,“ řekl Goliaš.

Bourání části domu ale ještě nezačalo. „Dekonstrukce budovy bude moct začít v momentě, kdy majitelé odklidí svoje auta z nástupní hasičské plochy,“ dodal ředitel prešovských hasičů.

Podle hasičů i vedení města se v sobotu ještě lidé z bezprostředního okolí panelového domu nebudou moci do svých domovů vrátit.

Zdeňka Trachtová, zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme