Obyvatelé okolních bytů v Prešově se po výbuchu plynu vracejí domů. Začínají sčítat škody

Vybitá okna, popraskané zdi a poškozené spotřebiče. Takové škody mají obyvatelé ve svých bytech poblíž panelového domu v Prešově, ve kterém koncem minulého týdne explodoval plyn. Zemřelo při tom osm lidí. Šest dní po tragédii se někteří obyvatelé z okolí můžou vrátit domů.

Od zpravodaje z místa Prešov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Po výbuchu mi někdo telefonoval, hned jsem přiběhl domů. Ve dvou pokojích byla zničená okna. Z panelového domu byl slyšet křik, lidé volali o pomoc. Bylo to hrozné,“ popisuje pro Radiožurnál pan Vladimír.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatelé okolních bytů v Prešově se vracejí domů. Postupně začínají sčítat škody. Na místě natáčel Martin Balucha

Bydlí v domě hned naproti vyhořelé budově. V bytě žije se svou přítelkyní. Oba měli prý štěstí, že v době exploze byli v práci. Několik následujících dní se ale kvůli škodám nemohli vrátit domů.

„Vybuchlo to v pátek, a tak jsme se v pátek, sobotu a neděli nemohli vrátit domů. Celý obytný dům byl evakuovaný," doplňuje.

Vladimír i jeho přítelkyně přespali první noc po výbuchu u jeho bratra. Následující večery pak strávili u kamarádů.

K výbuchu v Prešově by možná vůbec nedošlo, kdyby nebyly porušeny protipožární předpisy, říká šéf hasičů

Číst článek

Naproti panelovému domu v ložnici jednoho z bytů, který výbuch poškodil, jsou kompletně vybitá okna. Prozatímně jsou zadělaná jenom igelitem. Z balkónu je pak vidět celá zkáza, pět horních pater zasažené budovy je úplně zničených.

„Teď by měli vyvážet sutiny a postupně by měli začít demolovat vrchní patra. Hrozí totiž, že všechno spadne,“ říká Vladimír.  Všechna poškození svého bytu ukazuje pracovníkovi pojišťovací služby Igorovi, který si fotí poničené rámy oken a také poničenou televizi.

„Jsou poškozené rámy, křídla oken a padající sklo poničilo žaluzie. Je nutné započítat i další práce, tedy vysekat nový prostor na okno a zase nanovo vymalovat celou stěnu,“ popisuje pan Igor, podle kterého měli u sousedů podobné škody.

„Rozpočtář musí nacenit nové okno. Nevím, jakou má teď cenu. Bude to ale určitě kolem tří až čtyř tisíc eur,“ vypočítává pracovník pojišťovací služby.

Igor má za sebou už několik prohlídek ve stejném domě. Počet žádostí o výplatu pojistného podle něj ale v následujících dnech strmě poroste. Z daleka ne všichni se totiž už dostali do svých poničených bytů.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme