VIDEO: Výbuch v panelovém domě v Prešově zachytila kamera. Hasiči předpokládají osm obětí

Záchranáři už prohledali všechna patra v panelovém domě, kde v pátek explodoval plyn. Uvedl mluvčí hasičů Peter Kovalík, podle kterého je obětí neštěstí pravděpodobně osm. Zatím se podařilo najít sedm z nich. Hasiči se domnívají, že se poslední nezvěstná osoba nachází ve 12. patře, které poničil výbuch. „Nemusela být bytě, ale je pohřešovaná, nebere telefon,“ řekl Radiožurnálu velitel místních hasičů Ján Goliaš.

Prešov (Aktualizováno: 16:55 7. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Goliaš už během dne řekl, že budova nesplňovala protipožární předpisy. Před dvěma lety tady totiž byla rekonstrukce, kterou hasiči neodsouhlasili.

Velitel hasičů v Prešově: Dům nesplňoval protipožární předpisy, byli jsme proti stavebním úpravám

Číst článek

„Byly tam porušeny některé předpisy. To mohlo způsobit pád schodiště, kvůli kterému jsme nemohli lidi evakuovat,“ dodal. Výbuch podle něj souvisel s opravou plynového vedení.

‚Dům se nezřítí‘

Technici nyní začnou vrchní část budovy rozebírat. Podle statika Viliama Hrubovčáka ze Slovenské komory stavebních inženýrů se dům zřejmě nezřítí. „Víme, že ta budova nespadne okamžitě, takže jsme spokojeni. Priorita je, abychom dostali vedlejší bytovky do obyvatelného stavu,“ popsal situaci.

Evakuovaní lidé jsou u příbuzných nebo v okolních školách v krizových centrech. Pomáhají jim psychologové i dobrovolníci, třeba paní Anna, která přinesla tašku s oblečením. „Ráno jsem viděla dvě paní, které znám. Jsou jako já, takže z toho důvodu jim chci pomoct,“ vysvětlila.

Podle hasičů i vedení města se v sobotu ještě lidé z bezprostředního okolí panelového domu nebudou moci do svých domovů vrátit.

Plyn vybuchl v pátek po poledni ve vrchních patrech panelové budovy, následný požár úplně zničil vrchní čtyři patra a střechu. Na místě zasahovalo asi 100 hasičů, záchranáři, vojáci a další členové záchranného systému. 

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme