Kynologům se nepodařilo najít tělo osmé oběti v Prešově. ‚Pro psa je to náročný terén,‘ říká záchranář

Hasiči a statici pokračují v kontrole bytových domů ve východoslovenském Prešově, které poškodil výbuch plynu. Do hledání se zapojil i záchranářský pes, kterému se ale nepodařilo najít osmou oběť neštěstí. Záchranáři předpokládají, že by se měla nacházet v posledním dvanáctém patře. Hasiči budou znovu kontrolovat taky okolní budovy, i ty totiž exploze poničila. Předpokládá se, že by se do nich už mohli začít vracet lidé.

Od zpravodaje z místa Prešov (Aktualizováno: 10:53 8. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřešovaná žena podle hasičů zřejmě zahynula v 12. poschodí, kam se záchranářům zatím nepodařilo dostat. Pohledem přes okno tělo nenašli. Do záchrany se proto zapojil i cvičený pes.

„Jsou tam velmi těžké podmínky z hlediska bezpečnosti, takže pes musel pracovat sám, v podstatě jsme do toho nemohli zasahovat,“ vysvětluje psovod Zdeno Fedor z Kynologie horské záchranné služby.

VIDEO: Výbuch v panelovém domě v Prešově zachytila kamera. Hasiči předpokládají osm obětí

Číst článek

Upozornil také na to, že práce v těchto podmínkách je pro psa náročná, protože na místě neštěstí je spousta prachových částic a spálených věcí. „Myslím ale, že pokud by tam něco bylo, tak ten pes by to označil,“ dodal. Pokud vyšetřovatelé a hasiči rozhodnou, psovodi se mohou na místo ještě vrátit.

‚Chodil hlavně pes‘

Druhý kynolog Štefan Strachan šel se psem přímo dovnitř budovy. I on potvrzuje, že převážnou část práce nechal na zvířeti. „Hlavně chodil pes. V jednom místě se mi motal i štěknul, ale nic jsme tam nenašli, je to tam celé spálené jako v krematoriu,“ popsal. To podle něj může znamenat, že tam buď tělo není, anebo že je tak spálené, že ho není možné identifikovat.

Kynologové dorazili k domu krátce před půl osmou ráno. Osmiletého vlčáka pustili do bytu přes okno pomocí vysokozdvižné plošiny. Vršek budovy, kterou poškodil páteční výbuch plynu, je ve velmi špatném stavu. Pohybovat se uvnitř je proto stále velmi nebezpečné.

Kromě pátrání po zřejmě poslední oběti výbuchu a následného požáru budou hasiči v neděli dále kontrolovat okolní budovy. Tlaková vlna rozbila například okna.

Do některých domů v okolí místa výbuchu se lidé vrátili už v sobotu. Budova vůbec nejblíže poškozenému bytovému domu je ale stále evakuovaná. Ve všech domech budou hasiči mimo jiné provádět plynové zkoušky. 

Odpoledne má také zasednout krizový štáb. Pravděpodobně se bude jednat o osudu poškozeného domu. Už v sobotu velitel krajských hasičů Ján Goliaš řekl, že si nedovede představit, že by se do domu vrátili lidé. Statici mluvili o úplné demolici budovy. 

Město ale chce před finálním rozhodnutím počkat na komplexní posouzení stavu budovy.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme