Prešovská společnost, která se stará o německé válečné hroby, měla falšovat identitu padlých vojáků

Blíží se 100. výročí začátku 1. světové války, pietní náladu na východním Slovensku ale komplikuje vážné podezření. Jistá společnost z Prešova, která se stará o německé válečné hroby, měla falšovat identitu padlých vojáků. Konkrétně uměle navyšovat počty padlých Němců na úkor jiných národností, například Čechů. Na případ upozornila skupina mladých historiků, kteří také podali podnět na zahájení vyšetřování. Slovenské úřady sice žádnou chybu nezjistily, také ale nevyjasnily řadu sporných otázek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský hřbitov Medzilaborce 2

Vojenský hřbitov Medzilaborce 2 | Foto: Vojtěch Berger

„Je tu strašná anonymita. My tu evidujeme několik desítek známých jmen a tato jména tu nikde nejsou,“ říká historik Martin Drobňák a ukazuje na jeden z vojenských hřbitovů v Medzilaborcích, kde jsou pochovaní vojáci z první světové války.

Hřbitov je sice nově opravený, vypadá ale úplně jinak než před 95 lety. Především už nejsou vidět jednotlivé hroby, jejich původní polohu zakryl nový trávník. Popření původní podoby hřbitova ale není jediná věc, která tu nesedí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Medzilaborcích a Prešově natáčel zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

„Ten německý název - vojenský hřbitov - je v tomto případě úplně mimo. Držím v rukách seznam vojáků pochovaných na vojenském hřbitově, který je v Medzilaborci 2. Emil Navrátil, dělostřelecký pluk číslo 8, je jednoznačně z území dnešní České republiky. Pavel Pavlík – to je také české jméno, další pluk 25,“ ukazuje seznam Drobňák.

Hřbitov před dvěma lety opravila prešovská Společnost péče o německé válečné hroby. Ta se věnuje exhumacím a přepochovávání vojáků z obou světových válek už přes 20 let. Poslední dobou ale vede spory s mladším sdružením Klub vojenské historie Beskydy.

Spory o počet německých vojáků

Obě strany se navíc výrazně rozcházejí i v tom, kolik je na tomhle hřbitově pochovaných německých vojáků. Zatímco prešovská společnost uváděla různá čísla přibližně kolem 300, Klub Beskydy se odvolával na jiné archivní dokumenty. Podle něj byly počty pochovaných Němců mnohonásobně nižší, konkrétně pouze pět vojáků ve čtyřech hrobech.

„Originál je tady ověřený z archivu. Jasně se tu píše deutsche Gräber – jeden, dva, tři, čtyři,“ počítá německé hroby historik. Na verzi, kterou předkládá Společnost péče o německé válečné hroby, je německých hrobů většina.

Historik Martin Drobňák s náčtrky hřbitova - originální náčrtek (vlevo) a údajná zfalšovaná kopie | Foto: Vojtěch Berger

Něco podobného se mělo stát i v nedaleké obci Oľka. Prešovská společnost tam předloni exhumovala ostatky sedmi desítek vojáků z vojenského hřbitova a většinu z nich označila za Němce. Podle archivních dokumentů Klubu Beskydy tam ale Němců leželo pouhých šest.

Rozdíly jsou příliš výrazné na to, aby šlo jen o nepřesnost starých archivních záznamů. Klub Beskydy, kam patří i historik Martin Drobňák, proto pojal podezření, že prešovská společnost falšuje archivní dokumenty, aby z Německa dostala finanční příspěvky od organizace Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge, která pečuje o německé válečné hroby v cizině.

Prešovská společnost měla údajně měnit původní náčrtky hřbitovů a vyznačovat na nich německé hroby i tam, kde ve skutečnosti nebyly.

„Pokud tu byly pokusy o exhumaci vojáků z 1. světové války, nic jiného se nedělalo, jen se plnila litera a obsah ženevských úmluv,“ vysvětluje historik Michal Bochin z prešovské společnosti.

Vojenský hřbitov Medzilaborce 2 | Foto: Vojtěch Berger

Na otázku, proč jeho sdružení označilo hřbitov v Medzilaborcích jako německý, když tam prokazatelně leží i vojáci dalších národností, odpovídá bez váhání.

„Tento hřbitov opravila jistá strana, stejně jako česká strana ho opravila v Užhorodě a prohlásila ho za svůj, tohle je to samé,“ dodal.

Tak jednoduché to ale zdaleka není. Podle Pavla Filipka z českého ministerstva obrany, který se zabývá péčí o válečné hroby, se hřbitov nemá jmenovat podle toho státu, který zaplatil jeho opravu:

„Z informačních tabulí by mělo vyplývat, kdo na hřbitově leží. Smyslem mezinárodních dohod, i našich dvoustranných dohod třeba se Slovenskem je, aby bylo pietně připomenuto místo pohřbení padlých vojáků.“

Na hřbitově Medzilaborce 2 totiž leží kromě říšských Němců i vojáci rakousko-uherské armády, včetně několika doložených Čechů. České ministerstvo obrany poskytlo Českému rozhlasu stanovisko k celému případu. Vyplývá z něj, že není spokojené s tím, jak teď hřbitov v Medzilaborcích vypadá, a celou situaci chce řešit i ve spolupráci s Rakouskem.

Vojenský hřbitov Medzilaborce 2 | Foto: Vojtěch Berger

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme