Přestaňte nás zabíjet! Osvobození policisty vyvolalo v St. Louis rasové nepokoje

Policie při výtržnostech v americkém St. Louis zatkla přes 80 demonstrantů. Lidé protestují proti údajné rasové diskriminaci a policejnímu násilí a kritizují rozhodnutí tamního soudu, který osvobodil bělošského policistu. Ten před 6 lety při zásahu zastřelil černošského mladíka.

St. Louis (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z demonstrantů v St. Louis | Foto: Joshua Lott | Zdroj: Reuters

Třetí noc v řadě, kdy tisíce lidí demonstrovaly, začala poklidně. Někteří protestující ale následně zablokovali dopravu a zničili výlohy některých obchodů.

Policista, který zastřelil mladého černocha po automobilové honičce, jednal podle soudu v sebeobraně. Žalobce na důkaz jeho viny uváděl, že strážník mladíkovi podstrčil zbraň až potom, co ho zabil.

Policisté v St. Louis opět zastřelili Afroameričana. Město zažilo další protesty

Číst článek

I v předchozích dnech protesty začaly pokojně, ale nakonec vyvrcholily střety mezi policií a protestujícími. Demonstranti házeli po policistech kameny a lahve, rozbíjeli výlohy a poničili dům starostky města. Policie nasadila slzný plyn a několik lidé zadržela.

V neděli dav po zahájení protestní akce držel šest minut ticha před budovou policie a provolával „Přestaňte nás zabíjet“. Policisté to podle agentury AP sledovali z oken. Protestující vysvětlili, že šest minut ticha symbolizuje šest let, které uplynuly od zabití černošského mladíka Anthonyho Lamara Smithe.

Soud policistu osvobodil

Šestatřicetiletý policista Jason Stockley čelil u soudu obvinění z vraždy, protože ze záznamu z honičky vyplynulo, že řekl, že prchajícího zabije. Černocha pak usmrtil pěti výstřely. Také se ukázalo, že u zabitého čtyřiadvacetiletého Smithe se sice našla zbraň, ale podle prokuratury nesla stopy DNA jen Stockleyho. Prokuratura byla přesvědčena, že ji tam policista po incidentu nastrčil. Soud ale nakonec Stockleyho osvobodil.

Americká policie čelí dlouhodobé kritice kvůli kontroverzním zásahům svých bělošských příslušníků proti černochům. Ve Fergusonu nedaleko St. Louis vyvolal před třemi lety rozsáhlé násilné protesty incident, při němž byl zastřelen mladý neozbrojený černoch Michael Brown.

Demonstranti v St. Louis protestují proti údajné rasové diskriminaci a policejnímu násilí a kritizují rozhodnutí tamního soudu, který osvobodil bělošského policistu | Foto: Joshua Lott | Zdroj: Reuters

Tomáš Fiala, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme