Přestaňte zabíjet vlastní lidi, vzkázal generální tajemník OSN Asadovi

Syrský prezident Bašár Asad nabídl amnestii lidem zapojeným do protivládního povstání, kteří podle režimu porušili zákony. Podmínkou je, aby se sami přihlásili do konce ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad při projevu ke svým příznivcům v Damašku | Foto: Muzaffar Salman | Zdroj: ČTK

Opozice to považuje za prázdné gesto. Vládní ozbrojené síly podle ní nadále drží tisíce lidí bez soudu v tajných vězeních a pokračují v zabíjení civilistů. Jenom v neděli zahynulo podle svědků při ozbrojených střetech v Sýrii 25 lidí.

Sílí také zahraniční tlak na Asadovu diktaturu. Politici z arabských zemí začínají mluvit o možné vojenské intervenci do Sýrie.

„Znovu vyzývám syrského prezidenta Asada, aby zastavil násilí, aby přestal zabíjet vlastní lidi. Cesta represe je slepou uličkou,“ vzkázal šéf OSN Pan Ki-mun z bejrútské konference o demokracii v arabském světě do Damašku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf OSN Pan Ki-mun vzkázal Bašáru Asadovi, že lidé chtějí důstojnost

„Ponaučení z minulého roku je jasné: vítr změny který jednou zavane, těžko utichne. Plamen zažehnutý v Tunisku neuhasne. Je třeba mít na paměti, že žádná z těch velkých změn nezačala voláním po změně režimu. To, co lidé chtějí v první řadě, je důstojnost,“ dodal.Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme