Přestavět EU, poslouchat občany: Emmanuel Macron chce zachránit Evropu před 'sebevraždou'

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil plán, který má „přebudovat“ Evropu a prohloubit demokracii a odpovědnost politiků vůči veřejnosti: EU prý musí najít odvahu přebudovat samu sebe.

Paříž - Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Macron, který je povoláním bankéř a býval ministrem hospodářství, varoval, že „ztratit Evropskou unii by byla politická a historická sebevražda.“ | Zdroj: Reuters

Svůj plán na příštích deset let šéf Elysejského paláce nastínil při své dvoudenní návštěvě Řecka koncem minulého týdne, upozorňuje server TheLocal.fr. Své návrhy, které byly součástí i jeho předvolební kampaně, má Macron v úmyslu předložit evropským občanům příští rok k debatě, která má trvat půl roku.

Bankéř proti pádu unie

Francouzský prezident navrhuje mimo jiné volit příští Evropský parlament v roce 2019 tak, že by lidé každé země hlasovali i pro kandidáty z jiných států. Macron chce také posílit demokratickou legitimitu eurozóny a vytvořit jakýsi „parlament eurozóny“, který by měnové unii dodal demokratickou odpovědnost.

Macronových sto dní v Elysejském paláci. Třetina Francouzů je zklamaná, ukazuje průzkum

Číst článek

V současnosti rozhodují o dlouhodobé fiskální politice jen ministři financí zemí platících eurem, to se ale nelíbí ekonomicky slabším zemím jako je Řecko. A skupina zvaná Eurogroup není volený orgán.

Prezident Macron, který je povoláním bankéř a byl také ministrem hospodářství, varoval, že „ztratit Evropskou unii by byla politická a historická sebevražda“. A to hlavně v době, kdy podle něj tento jednotný blok dokáže ochránit občany před hrozbami, které vznikají za jeho hranicemi, jako jsou klimatické změny nebo terorismus. 

Demokratické sněmy a cestovní mapa pro Evropu

Evropský server EU Observer dodává, že Macron chce v první polovině příštího roku uspořádat řadu „demokratických sněmů“. Vlády členských zemí navrhnou principy, o kterých poté povedou debatu se svými občany v rámci celospolečenské diskuze.

Následovat bude vypracování jakési „cestovní mapy pro Evropu“, tedy programu směřování kontinentu v příštích deseti až patnácti letech, který bude vycházet z nápadů obyčejných občanů.

Macron připomněl, že referenda, ve kterých voliči ve Francii, Nizozemsku a Irsku v minulosti odmítli evropský projekt, dopadla tak špatně proto, že občany „nikdo neposlouchal“. „V dnešní Evropě je v ohrožení suverenita, demokracie i důvěra,“ varoval Macron. 

Nápad francouzského prezidenta na uspořádání „sněmů“ připomíná loňské začátky jeho politické kariéry. Když založil své hnutí, rozdal lidem dotazník a požádal je, aby mu pomohli „vytvořit diagnózu očekávání voličů“ před prezidentskými volbami.

Teď v Řecku slíbil, že „brzy předloží deset konkrétních návrhů“ na přebudování Evropy. Podle svých slov to udělá až po německých parlamentních volbách, které se budou konat 24. září, ale ještě předtím, než v Německu odstartují koaliční jednání.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme