Prestižní britská agentura YouGov předpovídá vítězství Obamovi

Barack Obama se z Bílého domu stěhovat nebude, předpovídá slovutná britská agentura YouGov. Podle jejího průzkumu by současný prezident měl svého republikánského vyzyvatele Mitta Romneyho porazit o dvě procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký perzident Barack Obama | Foto: Steve Helber | Zdroj: ČTK

„Předpokládáme, že si Obama prezidentský úřad udrží, ale bude to těsnější, než v roce 2008,“ konstatuje prezident YouGov Peter Kellner.

Jeden z nejznámějších britských politických analytiků nevylučuje scénář z roku 2000, tedy variantu, kdy by Obama získal více volitelů, ale méně voličských hlasů než jeho protikandidát.

"To je mrak, který by se vznášel nad celým druhým Obamovým funkčním obdobím,“ dodal Kellner. Ať se stane cokoli, půjde podle něj „o historické prezidentské volby.“

YouGov se dotazoval celkem 36.000 potenciálních voličů ve 27 státech.

Evropané by za amerického prezidenta chtěli Baracka Obamu

Číst článek

Dramatický souboj o prezidentské křeslo slibují poslední předvolební průzkumy před otevřením hlasovacích místností ve Spojených státech. Také podle celonárodního šetření agentury Reuters a institutu Ipsos vede Obama nad Romneyem přibližně o dva procentní body, což je ale rozdíl v rámci statistické chyby.

V klíčových státech s vyrovnanými preferencemi má nadále mírně navrch dosavadní hlava státu. Vede o čtyři procentní body v Ohiu a těsně i ve Virginii a Coloradu.

Naproti tomu Romney by měl podle předvolební sondy těsně získat cenné hlasy z lidnaté Floridy.

Výsledky amerických prezidentských voleb budeme znát zítra nad ránem.

Americkým prezidentským volbám se bude Radiožurnál věnovat podrobně, v noci z úterý na středu začne od půlnoci vysílat volební speciál.

Jiří Hošek, Jan Prokeš, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme