Přestřelky na indicko-pákistánské hranici pokračují

Indie ohlásila jednoho mrtvého civilistu a tři zraněné. Indická střelba ale stála životy 24 Pákistánců. Zatímco indický premiér Atal Bihárí Vádžpéjí zmírnil tón vůči Pákistánu a už nehrozil bezprostřední válkou, mezinárodní společenství nyní vyvíjí nátlak především na Pákistán, aby přestal s podporou kašmírských separatistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pákistánské děti | Foto: Alexandr Pícha

Ti pronikají z pákistánské části Kašmíru do indické. Dnes jedná v indické metropoli Dillí evropský komisař pro zahraniční záležitosti Chris Patten.

V případě vyostření konfliktu s Pákistánem hodlá Indie provést námořní blokádu Pákistánu a zabránit tak přísunu ropy a výrazně omezit schopnost pohybu pákistánské vojenské techniky.

Rozšíření bojů ze současných intenzivních dělostřeleckých soubojů by ale podle západních zdrojů mělo nebezpečné následky. Pákistán, který je stejně jako Indie jadernou mocností, dal najevo, že by neváhal svého arzenálu využít v případě, že se nebude moci jinak bránit.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme