Plavidla Černomořské flotily se přesunula do Ruska. Podle expertů reagují na ukrajinské útoky na Krym

Dvě fregaty, tři ponorky a pět velkých výsadkových lodí ještě nedávno kotvilo na hlavní základně Černomořské flotily v Sevastopolu na Krymu. Nyní jsou ale v přístavu Novorossijsk nějakých 400 kilometrů východněji. Podle analytiků jde o reakci ruského velení na úspěšné útoky Ukrajinců na vojenské objekty na Krymu.

Sevastopol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská loď ve Vladivostockém přístavu

Ruská loď ve Vladivostockém přístavu | Foto: Natalia Kolesnikova | Zdroj: Profimedia

Sevastopol je symbol, jeden z nejstarších a nejdůležitějších přístavů na Černém moři. Odehrávaly se v něm události Krymské války v 19. století, byl to symbol ruského námořnictva. Samozřejmě šlo o důležitou základnu, protože je přístav hluboký a foukal zde vítr všemi směry, díky čemuž mohli Rusové vyrážet na výpravy.

Podstatné je, že to byla velmi dlouho budovaná základna. O poloostrovu Krym se hovořilo jako o nepotopitelné letadlové lodi. Teď se ukazuje, že to nutně neplatí.

Samotný přístav, na který se Ukrajinci opakovaně pokoušeli útočit námořními drony, je zahrazen protiponorkovými a protitorpédovými sítěmi. Jsou tam zábrany, které se musí otevírat, aby loď mohla vyplout. Z moře se zatím nikomu nepodařilo zaútočit.

Druhá věc je vzduch. Přesto, že Sevastopol byl jedním z nejvíce bráněných míst během války, Ukrajinci zlikvidovali přinejmenším jeden systém S-400. V okamžiku, kdy se jim toto podařilo, mohli začít útočit raketami Storm Shadow a dalšími ať už na dvě lodě, které byly zničeny v suchém doku, nebo na štáb Černomořské flotily přímo v Sevastopolu.

Nepříznivý vývoj 

Rusové pro jistotu stáhli některá svá plavidla, protože se jim obtížně vyplouvalo z přístavu. Bylo to nebezpečné, rakety je zde mohly opět začít zasahovat. Na druhou stranu když usoudí, že se situace zlepšila a budou chtít plavidla do Sevastopolu vrátit, tak jim nic nebude bránit.

V Sevastopolu zůstala přinejmenším jedna ponorka a malé raketové čluny, které mohou odpalovat rakety Kalibr s plochou dráhou letu, jež bombardují ukrajinská města. Není to začátek stažení Ruska z Krymu, jak informují některá ukrajinská média. Je to ale ukázka toho, že válka se nevyvíjí pro Rusy na Krymu dobře.

Ondřej Soukup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme