Přesun libanonské armády na jih by měl skončit v neděli

Na jihu Libanonu se každou hodinou zvyšuje počet příslušníků pravidelné libanonské armády. Rozmístění všech 15 tisíc vojáků v příhraničním pásmu po několika desítkách let by mělo skončit za dva dny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příjezd libanonských jednotek do vesnice Šebáa | Foto: AFP

Význam libanonských vojáků v pohraničním pásmu se podstatně zvýšil, protože příchod mezinárodních jednotek UNIFIL nepokračuje tak rychle, jak se předpokládalo. Libanonské jednotky na jihu by měly mít k dispozici 150 obrněných vozidel a tanků.

Většina vojáků ale pochází přímo z daného regionu a jsou šíitskými muslimy. Právě tento fakt se stal terčem kritiky politiků z ostatních náboženských a etnických skupin v Libanonu.

Obávají se, že by armáda mohla přivírat oči nad aktivitou radikálního šíitského hnutí Hizballáh v příhraničním pásmu. Jsou i případy, kdy ze dvou bratrů je jeden v Hizballáhu a druhý v armádě. Celkově tvoří šíité v libanonských ozbrojených silách přibližně polovinu vojáků.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme