Přesvědčte Severní Koreu, aby zastavila jaderný zbrojní program, vyzval Tillerson Číňany

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson vyzval Čínu, aby pomohla přesvědčit severokorejský režim k zastavení jaderného zbrojního programu. Ministr to řekl po středeční schůzce, na které ve Washingtonu jednal s předními čínskými diplomaty a představiteli čínské obrany. Informovala o tom agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí Spojených států Rex Tillerson. | Zdroj: Reuters

„Zopakovali jsme Číně, že má diplomatickou povinnost vyvinout silnější ekonomický a diplomatický tlak na severokorejský režim, pokud chce v regionu zabránit zostření situace,“ řekl Tillerson.

Americký ministr krátce po setkání uvedl, že se s čínskými protějšky shodl na tom, že Čína a další země musí zesílit tlak na zločinecké organizace KLDR, které financují zbrojení. Washington i Peking si podle něj přejí, aby na Korejském poloostrově prokazatelně nebyly uchovávány žádné jaderné zbraně.

Prezident Donald Trump v úterý kritizoval podle něj nedostatečné výsledky Číny v přesvědčování Severní Koreje k ukončení jaderného zbrojního programu, i když zároveň Peking pochválil za snahu.

Spojené státy obvinily KLDR ze smrti Warmbiera, setkání Trumpa a Kima se odkládá

Číst článek

Trumpovo vyjádření přišlo krátce poté, co byla oznámena smrt amerického studenta Otto Warmbiera, který byl zadržován asi rok a půl ve vězení v Severní Koreji a po propuštění se vrátil do USA v kómatu. Tillerson ve středu zopakoval, že Spojené státy budou nadále vyvíjet tlak na KLDR, aby propustila další tři zadržované Američany.

Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a hlavním dodavatelem hospodářské pomoci této chudé zemi. V poslední době ale sílí rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy, které Severní Korea provádí. Bílý dům opakovaně vyzývá Čínu, aby využila svého vlivu na severokorejského diktátora Kim Čong-una a přiměla ho pozastavit raketový a jaderný program.

dab, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme