Na západě Libye se převrátil člun se 75 migranty. Při nehodě zahynulo 57 lidí

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla v úterý Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Chums Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V zemi, která je politicky velice nestabilní, hrozí uprchlíkům porušování lidských práv a nelidské zacházení, varovaly organizace. (ilustrační foto) | Foto: Lenka Klicperová

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů organizace zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100.

Podle údajů Úřadu vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 běženců. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Nevládní organizace také upozorňují na častý fenomén zahánění migrantů. Podle organizace na ochranu lidských práv Amnesty International se přes 7000 migrantů letos muselo vrátit do Libye, ze které se snažili uprchnout přes moře, uvedla agentura Associated Press.

V zemi, která je politicky velice nestabilní, hrozí uprchlíkům porušování lidských práv a nelidské zacházení, varovaly organizace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme