Tábory jako věznice s vysokou ostrahou. Uniklé vládní dokumenty ukázaly, jak chce Čína převychovat Ujgury

Čína údajně systematicky vymývá mozky statisícům muslimů drženým v přísně střežených táborech. Vyplývá to z uniklých dokumentů, které získalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. Nové informace podle nich opět podkopávají tvrzení čínské vlády, že tábory v provincii Sin-ťiang jsou určeny k dobrovolnému školení a boji s extremismem.

Praha/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeď podél výchovného tábora v provincii Sin-ťiangu | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Uniklými dokumenty se zabývala britská BBC a deník The Guardian.

Investigativní novináři získali čínské vládní dokumenty, mezi nimiž jsou například instrukce, které v roce 2017 napsal vedoucím táborů zástupce tajemníka sin-ťiangské komunistické strany zodpovědný za bezpečnost Ču Chaj-lun.

Jeho rodiče poslali na převýchovu. ‚Čekal jsem pláč, máma místo toho chválí Čínu,‘ říká ujgurský aktivista

Číst článek

Podle Guardianu autenticitu dokumentů prověřovali nezávislí experti a potvrdili ji. Čínské velvyslanectví ve Velké Británii je ale po dotazu BBC označilo za falešné.

V dokumentech se píše, že vedoucí táborů dostali pokyn, aby je vedli jako věznice s vysokou ostrahou, vyžadovali disciplínu, ukládali přísné tresty a nedovolili žádné útěky.

Dokumenty akcentují nutnost vyžadovat pokání a přiznání, podporovat studenty v opravdové transformaci a kladení důrazu na ozdravné studium mandarínštiny. Ujguři a příslušníci dalších menšin jsou pak podle svých schopností v tomto jazyce hodnoceni.

Pravidla i na toaletě

Podle informací jsou vězni neustále sledováni a kontrolováni. Mají jasně dané místo, kde mají být při jakékoli činnosti, a to se za žádných okolností nesmí měnit. Manuál určuje i to, kdy smí vězni navštívit toalety, na jakém místě mají stát ve frontě na oběd nebo jak mají zavírat dveře.

Další způsob, jak zničit identitu Ujgurů. Čínské úřady devastují hřbitovy s ostatky jejich předků

Číst článek

Právník specializující se na oblast lidských práv a poradce Světového ujgurského kongresu Ben Emmerson takové podmínky v rozhovoru pro BBC označil za bezprecedentní.

„Nic takového jsem v životě neviděl. Byl by to extrémně přísně organizovaný režim v jakémkoli prostředí. Takovou úroveň usměrňování byste nenašli ani ve většině vojenských vězeňských systémů,“ řekl.

Cesta ven

Zadržovaní smí být propuštěni pouze pod podmínkou, když dokážou, jak se změnilo jejich chování, víra a jazyk. Splnit tuto podmínku je těžké, a proto zde vězni mohou být věčně. Podle Emmersona tato skutečnost dokládá, že nejde o nic jiného než o program s cílem odstranit muslimské Ujgury jako skupinu se samostatnou kulturou.

Propusťte zadržené Ujgury, vyzval Pompeo Peking. Čína obvinění o internačních táborech odmítá

Číst článek

Uniklé dokumenty potvrzují obrovský rozsah nápravného programu. V jednom z dokumentů se například píše, že v jednom týdnu roku 2017 úřady do táborů odeslaly 15 tisíc lidí pouze z jižní části Sin-ťiangu. BBC odhaduje, že v táborech může žít až milion lidí. O jejich umístění zde přitom nerozhodl žádný soud.

Kvůli tomuto neospravedlněnému umisťování se vůči Číně tento měsíc ohradil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Nicméně Číňané zprávy o špatném zacházení s Ujgury odmítají, dění v provincii Sin-ťiang označují za svou vnitřní záležitost.

Podle čínského velvyslance v Londýně Liou Siao-minga si lidé vládní opatření pochvalují. Upozornil, že za poslední tři roky se v oblasti nestal žádný teroristický útok.

Operační manuál, jak řídit převýchovné tábory pro Ujgury, nese označení „Tajný“.

Ondřej Klapal, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme