Ruský Červený kříž je obviněn z převýchovy ukrajinských dětí, v čele stojí Putinův podporovatel

Ruský Červený kříž není neutrální humanitární organizací, jak by měl být. Jeho předseda Pavel Savčuk je členem vedení všeruské lidové fronty, tedy proputinovské organizace podporující válku a vystupující se symbolem Z. Savčuk také podepsal dohodu o spolupráci s dětským táborem Artěk. Právě tam byly podle mnohých svědectví od počátku invaze na Ukrajinu umisťování děti z okupovaných území. Cílem byla jejich převýchova k ruskému vlastenectví.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nástěnná malba vojáka s nášivkou s písmenem Z, taktickým znakem ruských vojsk na Ukrajině, na uniformě, který drží dítě

Nástěnná malba vojáka s nášivkou s písmenem Z, taktickým znakem ruských vojsk na Ukrajině, na uniformě, který drží dítě | Zdroj: Profimedia

Systém Červeného kříže se skládá z národních organizací, jako je česká nebo například i ta ruská, a z mezinárodních, což je federace národních, které mohou vyvíjet vlastní činnost.

‚Překročili jsme Rubikon.‘ Rusové bojující na straně Ukrajiny zaútočili na vesnici v Kurské oblasti

Číst článek

„V zásadě ta myšlenka byla taková, že všechny organizace budou velmi neutrální a ta mezinárodní bude moci fungovat i jako prostředník, třeba mezi znepřátelenými stranami toho či onoho konfliktu,“ ujasňuje pro Radiožurnál novinář Ondřej Soukup.

Ruský Červený kříž čelí obviněním z převýchovy ukrajinských dětí, ta jsou velmi vážná a vedla k vydání zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina a dětskou ombudsmanku u mezinárodního trestního soudu. 

„Pro Ruský Červený kříž je úplně normální účastnit se táborů, které organizuje takzvaná Mladá armáda. Tábory jsou pro děti, kterým je kolikrát jen osm let, a učí se tam jak zacházet se samopalem a Červený kříž tam dělá kurzy zdravotnictví,“ vysvětluje Soukup. Tyto akce jsou v rozporu s neutrálním statutem Červeného kříže. 

Vojska nebudou vyslána k plnění úkolů na Ukrajině, řekl Šedivý při příležitosti 25 let od vstupu do NATO

Číst článek

Německý Der Spiegel s odvoláním na tajné ruské dokumenty napsal, že Ruský Červený kříž se stal „součástí komplexní propagandistické strategie s cílem pojistit moc Putinovi a jeho věrným“.

Moskva podle magazínu plánuje založit v obsazených částech Ukrajiny pobočky Ruského Červeného kříže, které by měly nahradit humanitární práci Mezinárodního výboru Červeného kříže.

Mezinárodní Červený kříž se nyní s touto situací musí vypořádat a pečlivě zkoumat všechna obvinění. „Mohlo by to vést až k vyloučení Ruského Červeného kříže z mezinárodní federace, jako se to například stalo u Bělorusů,“ říká Soukup.

To by omezilo jeho možnosti, ale zároveň by to znamenalo ztrátu přístupu ke kontaktu s válečnými zajatci a odsouzenými, což je v některých vzácných případech Ruskem poskytováno. Nikdo však nechce situaci zbytečně eskalovat a zatím se čeká na další vyjádření.

Štěpán Pokorný, trs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme