Prezident Bush nečekaně přijel na návštěvu Iráku

Americký prezident George Bush nečekaně přijel na několik hodin do Iráku. Překvapivá cesta mu má pomoci při rozhodování o dalším postupu v této násilím zmítané zemi. Demokratická opozice v americkém Kongresu a dokonce už i někteří republikáni totiž stále hlasitěji naléhají na stahovaní americké armády z Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush v Iráku | Foto: AFP

Podle šéfa Bílého domu by mohl být počet jednotek snížen, ale jen v případě, že se bude situace v Iráku dále uklidňovat. Bush to prohlásil po jednání s tamními představiteli. Neuvedl přitom, kolik jednotek by mohlo být staženo, ani kdy by k tomu mohlo dojít.

"Toto rozhodnutí bude založeno na rozvážném hodnocení vojenských velitelů, ne na nervózních reakcích politiků z Washingtonu na výsledky průzkumů v médiích. Pokud začneme vojáky z Iráku stahovat, bude to z pozice síly a úspěchu, ne z pozice strachu a nezdaru," uvedl americký prezident.

Bushovu nečekanou návštěvu provázelo přísné utajení. Korespondenti z Bílého domu, kteří měli dnes ráno cestovat s prezidentem do Austrálie na summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří, ráno zjistili, že jim Bush v noci uletěl, aby mohl nepozorovaně přistát na letecké základně v irácké provincii Anbar.

V opevněné letecké základně Al Asad George Bush pojedl s americkými vojáky a velitelé námořní pěchoty ho přesvědčili o pevné morálce mužstva. Prezident, který čelí kritice za to, že posílené americké jednotky nedosahují v Iráku dostatečného pokroku při stabilizaci země, jednal také s iráckým premiérem Núrím Málikím a místními kmenovými vůdci.

Komentátoři ve Spojených státech usuzují, že převážně sunnitská provincie Anbar západně od Bagdádu byla pro Bushovu třetí cestu do Iráku vybrána proto, že se tam podařilo viditelně změnit situaci. Bagdád zůstává místem náboženských, politických a sektářských třenic. V Iráku je také ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a šéf Pentagonu Robert Gates.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme