Prezident Bush oznámil balík opatření na podporu finančních trhů

Americký prezident George Bush oznámil plán masivní finanční podpory finančního trhu. Jeho součástí je založení speciálního fondu, který má skupovat špatné hypotéky a cenné papíry kryté hypotékami od finančních institucí. Burzy reagovaly oživením obchodování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: Alexandr Pícha

"Americká ekonomika čelí bezprecedentním problémům. A my odpovídáme bezprecedentními opatřeními," říká prezident Bush. Americká vláda podle něj začne za peníze daňových poplatníků skupovat dluhy jištěné hypotékami.

"Musíme řešit problém tam, kde jsou jeho kořeny," uvedl mimo jiné prezident Bush v odkazu na skutečnost, že současné potíže finančních trhů mají původ v hypoteční krizi, kdy banky poskytovaly hypotéky, které klienti nemohli být schopní splatit.

Podrobné informace o plánu americké vlády budou teprve zveřejňované. Vyžádají si také legislativní změny, na kterých se musí spolu s vládou a centrální bankou podílet také Kongres.

Burzy už nicméně reagovaly na první informace o plánu americké vlády oživením. Dow Jonesův index poskočil v první hodině obchodování o necelá 4 procenta. Analytici ale varují, že zatím není vyhráno. Dokud se nestabilizují ceny nemovitostí především ve Spojených státech, může se situace na burzách opět zhoršovat.

Evropské akcie dokonce stouply o rekordních více než 8 a čtvrt procenta, což bylo nejvíc v historii. Situace na akciových trzích ve světě se obrátila po zveřejnění plánu americké vlády na založení zvláštního fondu, který by mohl odkoupit většinu špatných hypotečních úvěrů bank. Stejně reagovala i Pražská burza - posílila o 12 procent, což je nejsilnější růst v její 15leté historii.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme