Prezident Bush se omlouvá za nedostatečnou pomoc obětem hurikánu

Americký prezident George Bush se omluvil za pomalou reakci federální vlády na ničivou živelní pohromu na jihu Spojených států. Jak uvedl v televizním projevu k národu přímo z New Orleansu, 4 roky po útocích z 11. září 2001 mají Američané plné právo očekávat, že federální úřady budou efektivněji pomáhat ve chvílích ohrožení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush v New Orleansu

George Bush v New Orleansu | Zdroj: ČTK

Dnešní den prezident George Bush vyhlásil dnem modliteb a vzpomínek na oběti nedávné přírodní katastrofy. Ve svém televizním projevu z centra nejvíce poničeného New Orleansu prohlásil, že jeho cílem je návrat tisícovek lidí evakuovaných z jižní části Spojených států zpět do jejich domovů do poloviny října.

Bush dále přiznal, že koordinace krizového systému nebyla na všech vládních úrovních dobrá a v prvních dnech po úderu hurikánu z 29. srpna selhala. Zároveň slíbil, že ústřední vláda zaplatí většinu nákladů na obnovu.

"Jestliže federální vláda nesplní takovou povinnost, jsem já jako prezident za problém a jeho řešení zodpovědný," uvedl šéf Bílého domu.

Bush rovněž oznámil, že všem ministrům vlády nařídil vypracování společné komplexní zprávy o schopnosti reakce vlády na hurikán. Ministerstvu vnitra nařídil okamžité prověření nouzových plánů všech velkých amerických měst.

Prezident Spojených států rovněž ocenil nasazení a obětavost záchranářů.

Vít Pohanka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme