Prezident Bush se omlouvá za nedostatečnou pomoc obětem hurikánu

Americký prezident George Bush se omluvil za pomalou reakci federální vlády na ničivou živelní pohromu na jihu Spojených států. Jak uvedl v televizním projevu k národu přímo z New Orleansu, 4 roky po útocích z 11. září 2001 mají Američané plné právo očekávat, že federální úřady budou efektivněji pomáhat ve chvílích ohrožení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush v New Orleansu | Foto: ČTK/EPA

Dnešní den prezident George Bush vyhlásil dnem modliteb a vzpomínek na oběti nedávné přírodní katastrofy. Ve svém televizním projevu z centra nejvíce poničeného New Orleansu prohlásil, že jeho cílem je návrat tisícovek lidí evakuovaných z jižní části Spojených států zpět do jejich domovů do poloviny října.

Bush dále přiznal, že koordinace krizového systému nebyla na všech vládních úrovních dobrá a v prvních dnech po úderu hurikánu z 29. srpna selhala. Zároveň slíbil, že ústřední vláda zaplatí většinu nákladů na obnovu.

"Jestliže federální vláda nesplní takovou povinnost, jsem já jako prezident za problém a jeho řešení zodpovědný," uvedl šéf Bílého domu.

Bush rovněž oznámil, že všem ministrům vlády nařídil vypracování společné komplexní zprávy o schopnosti reakce vlády na hurikán. Ministerstvu vnitra nařídil okamžité prověření nouzových plánů všech velkých amerických měst.

Prezident Spojených států rovněž ocenil nasazení a obětavost záchranářů.

Vít Pohanka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme