Prezident Bush znovu vetoval výzkum kmenových buněk z lidských embryí

Americký prezident George Bush znovu odmítl výzkum kmenových buněk z lidských embryí. Vetoval zákon, který umožňoval jeho financování. Udělal to už podruhé během doby, co je ve funkci. Kongres normu schválil v naději, že umožní vědcům hledat nové metody léčby některých vážných nemocí. Podle Bushe je ale potřeba podpořit alternativní výzkum, při kterém lékaři lidské zárodky neničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kmenové buňky | Foto: www.orionbiosolutions.com

Prezident Bush vyzval vědecké týmy, aby se zaměřily hlavně na alternativní výzkum kmenových buněk. Jeho postoj podporují konzervativní kruhy, ale také stovky rodin, které mají děti z odložených embryí. Právě s ničením těchto zárodků, ze kterých se v Americe rodí stovky dětí, prezident Bush nesouhlasí.

"Kdyby tento zákon vstoupil v platnost, donutil by daňové poplatníky ve Spojených státech, aby poprvé v historii naší země podpořili úmyslné ničení lidských embryí," vyjádřil se Bush.

Jeho veto ostře napadli demokraté, kteří chtějí udělat z vládních subvencí výzkumu kmenových buněk jedno z hlavních témat nadcházejících prezidentských voleb. Regulované klonování lidských orgánů ale podporují i republikánští kandidáti John McCain a Rudolf Giuliani.

Embryonální kmenové buňky jsou zdrojem všech tkání i orgánů. Pro mnoho vědců proto představují naději na získání "náhradních dílů" pro lidské tělo. V budoucnu by se proto s jejich pomocí mohly léčit nemoci jako je například cukrovka nebo Parkinsonova choroba.

Alexandr Pícha, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme