Prezident Chirac zatím nepřipouští možnost odvolání premiéra

Francouzský prezident Jacques Chirac potvrdil, že premiér Dominique de Villepin zůstává ve svém úřadu navzdory aféře s tajnými účty v zahraničí zvané Clearstream. Tlak na předsedu vlády s požadavkem na jeho rezignaci ale sílí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominique de Villepin a Jacques Chirac | Zdroj: ČTK

Opoziční socialisté požadují kvůli aféře Clearstream ustavení parlamentní komise, která by vyšetřovala okolnosti celého případu. Rezignaci de Villepina, oslabeného neúspěchem smlouvy prvního zaměstnání, takzvané CPE, požadují ale i někteří členové vládní Strany pro lidové hnutí.

Prezident Chirac zatím odmítá o tomto kroku uvažovat i proto, že aféra poškozuje i ministryni obrany Michele Alliotovou-Marie, o níž se mluvilo v souvislosti s nahrazením de Villepina.

Na vládu se ale řítí další pohroma: ministr vnitra Sarkozy bude mít těžkou pozici ve snaze prosadit nový imigrační zákon, který hodlá předložit v parlamentu pozítří. Na zítřek se totiž chystá v Paříži další demonstrace, už druhá za tři dny, jejíž účastníci, z nichž většinu tvoří přistěhovalci, považují zákon za nepřijatelný.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme