Prezident Chu Ťin-tchao převzal v Číně moc i nad armádou

Čínský parlament si dnes vybral nového šéfa armády. Předsedou ústřední vojenské komise se stal podle očekávání současný prezident Chu Ťin-tchao. Stal se tak nejmocnějším mužem v Číně, který řídí armádu, státní aparát i tamní komunistickou stranu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

delegáti čínského parlamentu | Zdroj: ČTK

Rozhodnuté parlamentu bylo formální záležitostí. Z 2901 poslanců jich pro Chu Ťin-tchaa nezvedlo ruku pouze jedenáct. Tím, že se současný prezident stal šéfem ústřední armádní komise, bylo dokončeno předání moci mezi starší generaci čínských komunistů a jejich mladšími nástupci.

Předávání moci mezi Chuem a jeho předchůdcem Ťiang Ce-minem začalo v listopadu roku 2002, kdy se Chu ujal vedení komunistické strany; prezidentem se stal předloni v březnu a předsedou stranické Ústřední vojenské komise loni v září. Chu nyní zastává všechny nejvyšší stranické, vojenské a státní funkce.

Pozorovatelé jsou přesvědčeni, že nová generace čínských komunistů v zemi daleko více uvolní soukromé podnikání. Na druhé straně se ale nepředpokládá, že by se nějak výrazně změnila situace ohledně lidských práv.

Martin Hromádka, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme