Prezident Guineje-Bissau byl zabit při útoku armády

Prezident západoafrického státu Guinea-Bissau Joao Bernardo Vieira se stal pravděpodobně obětí pomsty skupiny vojáků, která měla blízko k zavražděnému armádnímu veliteli Tagme Na Waieovi. Hlavu státu zřejmě zastřelili poté, co se pokusila uprchnout ze své ostřelované rezidence.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zavražděný prezident Guineje-Bissau Joao Bernardo Vieira

Zavražděný prezident Guineje-Bissau Joao Bernardo Vieira | Zdroj: ČTK

Rozhlasový reportér z metropole Bissau s odvoláním na armádní představitele řekl, že Vieira zemřel, protože nařídil odstranění generála Tagmeho. Armáda krátce po smrti prezidenta vydala prohlášení, podle kterého byla vražda prezidenta činem osamocené skupiny vojáků, po které bylo zahájeno pátrání. Ústavní pořádek v zemi prý zůstane zachován - pravomoci hlavy státu má dočasně převzít předseda parlamentu.

Letos sedmdesátiletý Joao Vieira patřil mezi klíčové postavy boje proti portugalské nadvládě. Ta pro Guineu-Bissau skončila v roce 1974. Zavražděný prezident stanul v čele jednoho z nejchudších států světa, který je dnes klíčovým tranzitním místem pro pašování kokainu do Evropy, poprvé v osmdesátých letech minulého století díky vojenskému puči. Poté vládnul s přestávkami i díky vítězství ve dvou volbách.

Vzbouření vojáci na prezidentský palác přitom zaútočili už loni v listopadu. Tehdy prezident vyvázl bez zranění, ale při útoku zahynuli dva jeho strážci. Před dnešní vraždou gunejského prezidenta Vieiry naposledy skončil z afrických vládců násilnou smrtí život konžského prezidenta Laurent-Désiré Kabily v roce 2001.

Přečtěte si také:
Afričtí studenti svého diplomata ještě nepustili

Jan Prokeš, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme