Prezident Rúhání odletěl na první oficiální návštěvu Iráku. Zkritizoval tam americkou politiku

Silnou kritikou americké intervence na Blízkém východě začal íránský prezident Hasan Rúhání svou cestu do Iráku. Rúhání je v této sousední zemi na první oficiální návštěvě. Během ní chce dále posílit vliv Teheránu na Bagdád především pomocí obchodních vztahů. To vše navzdory americkým protiíránským sankcím.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasan Rúhání po příletu na letiště v Bagdádu | Zdroj: Reuters

Jak prezident Rúhání řekl před odletem, vztahy Iráku s Íránem se nedají srovnat s těmi, jaké Bagdád má se Spojenými státy, které označil za okupační mocnost nenáviděnou v celém regionu.

Irák využil americké invaze do Iráku před 16 lety k tomu, aby postupně posiloval své vztahy s Bagdádem. V posledních letech posiluje svůj politický vliv především skrze irácké šíitské politiky. Podle státní agentury IRNA Rúhání chce zároveň podepsat celou řadu obchodních kontraktů v oblastech jako doprava, energetika.

Pro Írán jsou tyto vztahy ještě důležitější kvůli sankcím, které loni na Teherán uvalila americký administrativa prezidenta Donalda Trumpa.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme