Prezident Havel jedná v Itálii

Zejména o budoucnosti Severoatlantické aliance a Evropské unie jedná s italskými politiky prezident Václav Havel, který přiletěl do Říma na státní návštěvu. Dopoledne se setkal se svým italským protějškem Carlem Azegliem Ciampim. Shodli se na tom, že Evropa stojí před historickou šancí rozšíření, proto by na tomto kroku měla pracovat intenzivněji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Havel a C. Ciampi | Foto: ČTK/EPA

Jak z Říma uvádí zpravodajka Radiožurnálu Klára Stejskalová, pro Itálii je Česká republika nezpochybnitelným kandidátem první vlny rozšíření Evropské unie. Prezident Ciampi pevně věří, že naši občané se už zúčastní voleb do Evropského v roce 2004. Oba prezidenti se shodli, že silná sjednocená Evropa je důležitým stabilizujícím faktorem.

V budoucnu Evropská unie musí být skutečným mezinárodním subjektem. Podle Carla Ciampiho je třeba společných nástrojů k tomu, abychom mohli čelit bídě afrického obyvatelstva či řešit problémy tak jako na Balkáně. "Vůči ostatnímu světu nelze vystupovat jako jednotlivé národní státy - je zapotřebí vážnosti mezinárodní subjektivity, která by Evropské unii umožnila mluvit ve jménu všech."

Prezident Havel ocenil Ciampiho vizionářství, pokud jde o další rozšiřování Unie. "K tomu, abychom neutopili tak velikou historickou šanci v nějakých technokratických, ekonomistických či prestižních nekonečných dohadech se potvrzuje, že se vždycky vyplatilo dívat se do vzdálenější budoucnosti."

Prezidenti České republiky a Itálie v Římě také jednali o aktuálních problémech současnosti, zejména o krizi na Blízkém východě.

Havlova návštěva Itálie se původně měla uskutečnit už loni v září. Prezidenta ale těsně před odletem postihla na ruzyňském letišti srdeční arytmie, a cestu proto musel odložit.

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme