Prezident Joachim Gauck se těší vážnosti většiny Němců. Je mu už 75 let

75. narozeniny dnes slaví německý prezident Joachim Gauck, který je podle průzkumů veřejného mínění jedním z nejoblíbenějších německých státníků. Nestraník Gauck je uprostřed svého pětiletého funkčního období. Bývá označován za prezidenta, který ve svých projevech nemlží a mluví jasnou řečí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý prezident Joachim Gauck

Německý prezident Joachim Gauck | Zdroj: Reuters

„Dějiny nás učí, že teritoriální ústupky jen zvyšují chuť agresora,“ řekl Gauck na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina loni v září, u příležitosti výročí začátku druhé světové války.

Kvůli těmto slovům pak panovalo jisté napětí mezi ním a kancléřkou Angelou Merkelovou, protože výrok nezapadal do její koncepce zahraniční politiky vůči Rusku.

Joachim Gauck vyrostl ve východním Německu, v rodném Rostocku pak působil jako evangelický farář. Po převratu vedl úřad, který zpracovává svazky východoněmecké tajné služby Stasi. Často mluvil o nutnosti vyrovnat se s minulostí.

Přehrát

00:00 / 00:00

75. narozeniny oslavil německý prezident Joachim Gauck. Podle průzkumů veřejného mínění je jedním z nejoblíbenějších německých státníků

Němci chtěli Gaucka za prezidenta už v roce 2010. Kancléřce Merkelové se ale zdál příliš výrazný a samostatný, do funkce proto prosadila svého stranického kolegu Christiana Wulffa. Ten ale po sérii skandálů na začátku roku 2012 odstoupil.

O tom, že se stane prezidentem, se Joachim Gauck dozvěděl v berlínském taxíku. Kancléřka Merkelová mu zatelefonovala návrh a on souhlasil. Chvíli seděl v klidu a zhluboka dýchal. Potom prý řekl nic netušícímu taxikáři: „Vezete nového německého prezidenta.“

Mnoho Němců považuje svého prezidenta za morální autoritu. Hlavními tématy, o kterých Joachim Gauck mluví, jsou soudržnost německé společnosti, integrace cizinců, snášenlivost mezi náboženstvími a lidská práva.

„My všichni jsme Německo,“ řekl Gauck před Braniborskou branou na začátku ledna na pietním shromáždění, které po atentátech v Paříži svolala Ústřední rada muslimů v Německu.

Joachim Gauck na slavnostním shromáždění, Univerzita Karlova | Foto: Filip Jandourek

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme